Strony

2018/04/07

Nowe powieści w Dwójce

W tym tygodniu w Dwójce rozpoczęły się emisje dwóch powieści.

"Cudzoziemka" Marii Kuncewiczowej czytana przez Danutę Stenkę.
Powieść wydana po raz pierwszy w 1935 roku to jedno z najwybitniejszych osiągnięć literackich tzw. psychologizmu okresu międzywojennego. Premierowego nagrania tego dzieła w 25. odcinkach można słuchać na antenie Dwójki od piątku 6 kwietnia w godz. 19.00-19.20.

Pierwodruk jednego z pierwszych dzieł Marii Kuncewiczowej ukazał się w odcinkach w 1935 roku w "Kurierze Porannym", by zostać oddzielnie wydanym już rok później. Opowieść o Róży Żabczyńskiej, skrzypaczce, córce polskiego emigranta, która dzieciństwo spędziła w Rosji, to jedna z najbardziej uznanych powieści psychologicznych doby dwudziestolecia międzywojennego. Jej akcja rozgrywa się w ciągu jednego dnia, ale nowatorstwo "Cudzoziemki" polegało na złamaniu porządku chronologicznego opowieści – historię głównej bohaterki poznajemy poprzez retrospekcje, wspomnienia, dygresje. Tytułowa "Cudzoziemka" to metafora życia głównej bohaterki – zawsze obca, nie tylko w sensie przynależności narodowej, ale także, a może przede wszystkim obca w swoim życiu, które do niej nie należy.


Kolejna powieść czytana przez Mariana Opanię to fragmenty wspomnień byłego dyrektora Dwójki Edwarda Pałłasza "Na własną nutę" (Wydawnictwo ISKRY). Książki można posłuchać od piątku, 3 kwietnia w godz. 10.45-11.00.

Edwarda Pałłasza nikomu nie trzeba przedstawiać, to ceniony kompozytor, były szef radiowej Dwójki, wieloletni wicedyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej oraz dwukrotny prezes ZAiKS-u. "W swoich wspomnieniach opowiada o drodze twórczej od teatru Bim-Bom i STS-u do sal koncertowych i Związku Kompozytorów Polskich, latach współpracy z Polskim Radiem i przewodniczenia Stowarzyszeniu Autorów. W szerokich przestrzeniach jego pamięci odcisnęły się takie znane postaci jak Zbigniew Cybulski, Agnieszka Osiecka, Kalina Jędrusik, Jacek Fedorowicz, Andrzej Waligórski, Konrad Swinarski, Wojciech Siemion, Witold Lutosławski, Władysław Szpilman, Władysław Bartoszewski, Stefan Kisielewski a nawet… Tadeusz Peiper.
Ale to muzyka gra tutaj pierwsze skrzypce"…- pisze wydawca.


Obu książek można również posłuchać w serwisie Polskiego Radia, skąd pochodzą powyższe informacje.

Brak komentarzy: