Strony

2015/02/27

Niezwykły jubileusz w Radiu Kraków

Materiał Polskiego Radia Kraków

Jerzy Stuhr legendarnym "Kontrabasistą" uwiódł radiową publiczność. Po premierze odebrał najważniejsze wyróżnienie przyznawane przez Radio Kraków - Radiową Nagrodę im. Romany Bobrowskiej
Tłumy widzów, Studio im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków wypełnione do ostatniego miejsca, entuzjastyczne recenzje i największa, bo radiowa publiczność: tysiące słuchaczy, którzy radiowej wersji monodramu „Kontrabasista” w wykonaniu Jerzego Stuhra słuchali w radiu i tych, którzy za pośrednictwem internetu transmisji radiowego spektaklu słuchali m.in. w Australii i USA. Wczoraj wieczorem na żywo w Studiu im. Romany Bobrowskiej i na antenie Radia Kraków miała miejsce radiowa premiera kultowego monodramu Patricka Süskinda, który Jerzy Stuhr zagrał już ponad 700 razy na kilku kontynentach, w wielkich teatrach i kameralnych salach, a wczoraj po raz pierwszy – w radiowym studiu dla radiowej publiczności.


Luty to dla nas szczególny, jubileuszowy miesiąc i zawsze staramy się, aby świętowanie urodzin Radia Kraków było wyjątkowe dla naszych słuchaczy- mówi Marcin Pulit, Prezes i Redaktor Naczelny Radia Kraków. – Wczorajszy wieczór w Studiu im. Romany Bobrowskiej z pewnością był wyjątkowy. Przede wszystkim ze względu na podwójny jubileusz: 88 urodziny Radia Kraków, które obchodzimy w lutym i jubileusz monodramu „Kontrabasista”, który Jerzy Stuhr gra dokładnie od 30 lat, a po raz pierwszy zagrał go w lutym 1985 roku. Ale wyjątkowy też dlatego, że po raz kolejny pokazaliśmy, że teatr radiowy świetnie się sprzedaje. Że może być nowoczesny w formie i atrakcyjny dla odbiorcy.

Publiczność zgromadzona w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków bardzo żywo reagowała w czasie jubileuszowego spektaklu, a na koniec nagrodziła Jerzego Stuhra długą owacją na stojąco.

Jestem bardzo wdzięczny Radiu Kraków, że w tym studiu miałem okazję zagrać spektakl po trzydziestu latach. Miałem wielką tremę. Świadomość, że słucha mnie taka publiczność sprawiła, że czułem dużą odpowiedzialność" – powiedział aktor na zakończenie jubileuszowej odsłony monodramu „Kontrabasista”.


Po przedstawieniu Jerzy Stuhr z rąk Jana Dworaka, Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odebrał Radiową Nagrodę im. Romany Bobrowskiej przyznawaną przez Radio Kraków ludziom i instytucjom wspierającym ideę radia publicznego i promującym ambitne gatunki sztuki radiowej.

To nagroda imienia kogoś, kogo doskonale znałem, lubiłem, z kim pracowałem przez kilkadziesiąt lat. Ta nagroda jest mi bardzo bliska- mówił Jerzy Stuhr.

Do tej pory tą najważniejszą nagrodą przyznawaną przez Radio Kraków wyróżnieni zostali Anna Polony, Andrzej Seweryn i Krzysztof Globisz.

Jubileuszowy wieczór Radia Kraków był też jak co roku okazją do uroczystego wręczenia Marek Radia Kraków i Supermarki Radia Kraków za rok 2014 – nagród przyznawanych od 2012 roku za najciekawsze wydarzenia kulturalne w Krakowie i Małopolsce przez dziennikarzy najważniejszych krakowskich mediów.

Laureaci Marek Radia Kraków 2014: Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Korporacja Ha!art, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Instytut Muzyki i Tańca, PWST, Muzeum Narodowe
w Krakowie, Teatr Łaźnia Nowa, Festiwal Kultury Żydowskiej, Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Galeria Starmach, Opera Krakowska, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej.

Laureat Supermarki Radia Kraków za rok 2014: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka.

Więcej o premierze, galerie zdjęć i multimedia na www.radiokrakow.pl .

Brak komentarzy: