Strony

2015/09/15

Don Kichoty i Arete 2015

Aktorzy Marta Żmuda Trzebiatowska i Karol Dziuba oraz reżyserka Julia Mark, dramaturg Szymon Bogacz i kompozytor Ignacy Zalewski to tegoroczni laureaci nagród dla artystów debiutujących w Teatrze Polskiego Radia. Uroczystość odbyła się 14 września w Studiu Muzycznym im. A. Osieckiej w Warszawie.


Statuetki "Arete" za debiut aktorski otrzymali Marta Żmuda Trzebiatowska za rolę w słuchowisku "Król Lear" Wiliama Szekspira i Karol Dziuba za rolę w słuchowisku "Romeo i Julia" Wiliama Szekspira. Statuetkę "Don Kichota" za debiut reżyserski otrzymała Julia Mark. W tym roku przyznana została po raz pierwszy nagroda "Amadeusz" za debiut kompozytorski dla Ignacego Zalewskiego za muzykę do słuchowiska "Boska komedia. Raj". Po raz pierwszy wręczono też statuetkę "Talanton" za debiut dramaturgiczny. Otrzymał ją Szymon Bogacz za tekst do słuchowiska "Karskiego Historia Nieprawdziwa" w reżyserii nagrodzonej Julii Mark.

Dyrektor Janusz Kukuła z nagrodami wręczonymi ze debiuty w Teatrze Polskiego Radia
Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła wyjaśnia, że wręczając nagrody Polskie Radio chce pokazać, że jest instytucją otwartą i czeka na zdolnych ludzi. - Nagradzamy młodych, żeby pokazać, że warto w nich inwestować - mówi dyrektor. Tłumaczy też, dlaczego postanowiono stworzyc nową nagrodę "Amadeusz". - Raz na pokolenie w Teatrze PR pojawia się człowiek wyjątkowy. Tak się stało w przypadku Ignacego Zalewskiego. Warto więc powiedzieć, że tacy ludzie są i w ślad za takim myśleniem warto taką osobę nagrodzić za debiut dramaturgiczny - wyjaśnia.

Informacja i materiał Polskiego Radia

Brak komentarzy: