Strony

2015/09/07

Słuchowisko Dwójki w finale Prix Europa 2015!

Słuchowisko "Twój liść nazywa się Europa, ale to za mało, żeby żyć" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk znalazło się w finale jednego z najważniejszych konkursów radiowych! Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w październiku w Berlinie.

To opowieść o Warszawie w Europie, a właściwie o naszym rozczarowaniu tym, co nazywamy Europą – mówił w Dwójce Artur Tyszkiewicz, reżyser słuchowiska. - Wszystkie zmiany polityczne, dzięki którym jesteśmy częścią Europy i NATO, nie sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi, bowiem kraina szczęśliwości, o której marzyliśmy, nie istnieje. Mimo zmienności systemów politycznych człowiek pozostaje taki sam – dodał.

Reżyser w audycji "Wybieram Dwójkę" przedstawił swoją interpretację tekstu Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. – Jeśli jesteśmy zamknięci na drugą osobę, to warunki ekonomiczne nie sprawią, że się otworzymy, że zaczniemy inaczej myśleć, doceniać i kochać innych ludzi. Dopóki nie zmieni się człowiek, nie zmieni się nic. Według mnie takie jest przesłanie autorki – powiedział.

W słuchowisku "Twój liść..." Małgorzata Sikorska-Miszczuk wyobraziła sobie, co się dzieje, kiedy do radiowego studia zostaje zaproszony przez dziennikarza (Janusz Chabior) prezydent Warszawy (w tej roli słyszymy Adama Woronowicza). Słuchacze dzielą się z nim swoimi opowieściami o życiu w stolicy, a wszystko odbywa się pod hasłem "poszukajmy energetycznych historii Warszawy". Kolejno pojawiają się: wielbiciel Kijowa (Sławomir Grzymkowski), wielbicielka słoików (Wiktoria Gorodeckaja), wielbicielka myjni (Anna Kłos-Kleszczewska), wielbicielka kapeluszy (Małgorzata Rożniatowska) i wielbicielka mrozu (Agnieszka Wosińska).

Ten tekst jest rozmową o chorej ludzkiej duszy, której nie umiemy uleczyć – mówił Artur Tyszkiewicz. – Bohaterowie słuchowiska próbują to robić, dzwoniąc do radia, ostatniej instancji, która według nich może im pomóc. Chodzi o to, by móc porozmawiać, bo odcięci od siebie ludzie już się ze sobą nie komunikują – dodał.

"Twój liść nazywa się Europa, ale to za mało, żeby żyć" zajęło - wspólnie z "Podróżą na księżyc" Moniki Milewskiej - drugie miejsce w konkursie zorganizowanym przez Program 2 Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Brak komentarzy: