Strony

2015/09/08

Wołanie z Titanica, SMS z World Trade Center

W studiu nagrań Radia Kraków rozpoczęły się prace nad nowym słuchowiskiem. Radiową wersję tragifarsy „Szalona lokomotywa” Witkacego reżyseruje Radek Rychcik - laureat m.in. tegorocznego Paszportu Polityki, jedno z najmocniejszych nazwisk młodego polskiego teatru. Twórca, który realizuje najgłośniejsze i najczęściej komentowane spektakle ostatnich sezonów, debiutuje w Radiu Kraków jako reżyser radiowy, sięgając po jeden z najgłośniejszych tekstów Witkacego. Jak sam mówi, do pracy nad słuchowiskiem inspirowały go tym razem: pierwsze próby filmowe braci Lumiere, w tym słynna lokomotywa wjeżdżająca na stację, najnowsza realizacja filmowa „Mad Maxa” oraz.... Godzilla. Premiera słuchowiska w Radiu Kraków 18 września o godz. 21.05 - w rocznicę samobójczej śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza


„Ani data premiery ani wybór tekstu Witkacego nie jest przypadkowy – podkreśla Marcin Pulit, Prezes i Redaktor Naczelny Radia Kraków – Chcemy, aby radiowa wersja „Szalonej lokomotywy” opowiedziana przez Radka Rychcika była jednym z najmocniejszych akcentów kończącego się Roku Witkiewiczów, twórców tak mocno swoją twórczością wiązanych z Małopolską. Równocześnie to słuchowisko jest kolejnym artystycznym przedsięwzięciem Radia Kraków, które wpisuje się w ważne dla Krakowa i Małopolski wydarzenia kulturalne i rocznice – podobnie jak premiera słuchowiska „Lord Kantor”, która w 2014 roku towarzyszyła oficjalnemu otwarciu nowej siedziby Cricoteki”.

Nad nowym słuchowiskiem w Radiu Kraków Radosław Rychcik pracuje ze swoją sprawdzoną ekipa: muzykę do spektaklu komponują bracia Piotr i Michał Lisowie z formacji The Natural Born Chillers, nagrodzeni przez międzynarodowe jury na Festiwalu Boska Komedia w Krakowie, a w role zmierzających do kolejowej katastrofy szaleńców wcielą się aktorzy Narodowego Starego Teatru: Roman Gancarczyk i Krzysztof Zarzecki ( radiowy debiut tego znakomitego aktora, ostatnio Hamleta w inscenizacji Krzysztofa Garbaczewskiego). Partnerują im m.in. Marta Ścisłowicz, Katarzyna Krzanowska i Dorota Pomykała. Słuchowisko realizuje Wojtek Gruszka, a pędzącą ku katastrofie lokomotywę zwizualizował współpracujący regularnie z Radiem Kraków Kuba Woynarowski.


Radosław Rychcik nie ukrywa, że praca w radiowym studiu to dla niego wielkie wyzwanie: “Z Piotrkiem Lisem i Michałem Lisem mamy wielki szacunek do radia jako do medium. Przechowuje bowiem w sobie pamięć rzeczy minionych, często wielkich i wstrząsających, a „Szalona Lokomotywa” Witkacego, tempo tego tekstu, sam temat, tytuł i reputacja sztuki jako bardzo trudnej, wydają się frapujące do roboty radiowej”.

Dramat „Szalona lokomotywa” powstał w roku 1923. Jak komentują znawcy, jest pełną ironii metaforą współczesnego świata, o losach którego mogą decydować patologiczne jednostki , gotowe w imię wyznawanych przez siebie szaleńczych idei dokonywać masowych zbrodni. To dramat, który opowiada o katastrofie, o problematyzowaniu tej katastrofy, o przeżywaniu jej. To również historia o ludziach, którzy w wykolejonym pociągu, zepsutym samolocie, czy zaatakowanym tankowcu mówią do nas ze środka katastrofy. To są właściwie ostatnie SMS-y ludzi, którzy ginęli w World Trade Center, to są listy tych, którzy zatonęli na Titanicu. To jest wszystko to, co właściwie zostało wysyłane do nas z zaświatów.

Premiera słuchowiska „Szalona lokomotywa” będzie najważniejszym, ale nie jedynym akcentem związanym z obchodami Roku Witkiewiczów na antenie Radia Kraków. Aż do premiery 18 września, na antenie pojawiać się będą różnorakie wątki witkiewiczowskie – od dyskusji o stylu zakopiańskim stworzonym przez Witkiewicza - ojca, przez dyskusje o Czystej Formie aż po opowieści o kobietach Witkacego.

Informacja Polskiego Radia Kraków

Brak komentarzy: