Strony

2018/05/10

Praga Gada Wiechem

Projekt Praga Gada Fundacji Animacja to interdyscyplinarny, międzypokoleniowe przedsięwzięcie, w którym adaptujemy na różne teksy kultury zarejestrowane przez nas opowieści seniorów z prawobrzeżnej Warszawy, czyli z dzielnicy Praga z przyległościami. Celem jest dotarcie z opowieściami seniorów do młodszych pokoleń. Interesuje nas życie codzienne w minionych dekadach, w szczególności w międzywojniu (najstarszy rozmówca ma 97 lat).

W latach 2014-2017 wydaliśmy 3 komiksy z adaptacjami prażan. W roku 2017 skoncentrowaliśmy się nie tylko na praskich opowieściach zebranych przez nas, ale też na praskich historiach zanotowanych przez Stefana Wiecheckiego w latach 30 XX wieku. Są one dostępne w formie ponad 2000 felietonów i reportaży. Wraz z krewkimi seniorami wybraliśmy 18 najzabawniejszych z nich i poddaliśmy adaptacji na komiks (tytuł: Praga Gada Wiechem raz!) oraz na korespondujący z nim audiobook. Bohaterowie Wiecha to przeciętni mieszkańcy przedmieść i lud pracujący stolicy, najczęściej fachowcy profesji legalnych - typu tapicer, czy malarz pokojowy oraz tych z legalnością nie mających nic wspólnego - typu doliniarz, mówiący piękną gwarą warszawską.

A więc potomkowie bohaterów Wiecha z Pragi, rodowici i flancowani, w wieku od 17 do 75 lat, po wielu miesiącach ćwiczeń (95% z nich to amatorzy) nagrali słuchowisko. Są to autentyczni mieszkańcy, eksperci, którzy mówili lub mówią nadal używając sformułowań gwarowych. Nie naśladują, są sobą, gdyż są stąd, z warszawskiej Pragi.

Audiobook jest bezpłatnie dostępny na stronie http://pragagada.pl/audio/

Brak komentarzy: