Strony

2018/05/01

Słuchowisko i seria filmów. Są pieniądze dla Muzeum Pamięci Sybiru

Fragment artykułu z portalu BiałystokOnline.

53 tys. zł - na tyle opiewa kwota dotacji, którą otrzymało Muzeum Pamięci Sybiru. Placówka ubiegała się o dofinansowanie projektów w programie grantowym Patriotyzm Jutra 2018.

Pierwszy projekt to "Białostockie drogi do wolności - realizacja słuchowiska radiowego". Jego scenariusz ma zostać oparty na ukazaniu sylwetki białostoczanina Michała Zalewskiego przez pryzmat wydarzeń wojennych (I wojna światowa) i rewolucyjnych (rewolucja bolszewicka), odzyskanie niepodległości i jej następstwa (powrót do II Rzeczypospolitej, aktywny udział w jej odbudowie, nadzieje i rozczarowania w nowej rzeczywistości politycznej i społecznej po 1918 roku). Na podstawie zawiłych losów białostocczanina, założyciela jednego z pierwszych w Białymstoku warsztatów samochodowych, ukazany zostanie fragment polskiej historii. Ważnym elementem biografii Zalewskiego, szczególnie w kontekście Muzeum Pamięci Sybiru, jest wywózka do Ostaszkowa w ZSRR i jego powrót do Polski w 1946 r.

Słuchowisko powstanie na podstawie nieopublikowanych nigdzie wspomnień bohatera pt. "Powieści przeżytych lat" oraz wspomnień jego córki. W realizację słuchowiska włącza się również Polskie Radio Białystok. Dotacja na realizację tego projektu wynosi 26 tys. zł. (...)

Brak komentarzy: