Fragment artykułu z serwisu e-Teatr.
Warsztaty taneczne, słuchowiska, czytanie sceniczne, wernisaż wystawy Chrisa Niedenthala i Woody'ego Ochnio, premierowy pokaz filmu i książki o Instytucie, a późnym wieczorem iluminacja budynku i zabawa na trawie - Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza w ostatnią sobotę wakacji (25 sierpnia) na swoje 15. urodziny. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
"Kończenie lata na Jazdowie" to od pięciu lat mała tradycja w Instytucie Teatralnym. Została zapoczątkowana w związku z 60. rocznicą urodzin Pawła Konica - wieloletniego dyrektora Teatru Małego w Warszawie - teatru, który stał się za czasów tej dyrekcji symbolem instytucji otwartej na różnorodność. Właśnie takie postrzeganie instytucji kultury legło u podstaw powstania Instytutu Teatralnego w 2003 roku.
- Tak myślimy o naszej pracy i tak chcielibyśmy, aby myśleli o niej inni. Powodów do spotkania mamy w tym roku jednak więcej. To będzie dla nas ważna i szczególna sobota. W dzień 15. urodzin otwieramy szeroko drzwi i zapraszamy do Instytutu wszystkich ciekawych naszej codziennej pracy. Nie chcemy jednak mechanicznie wyliczać, ilu odwiedziło nas widzów, ilu twórców pracowało na naszej scenie, ile zrealizowaliśmy projektów, ile zgromadziliśmy dokumentów i książek - zapowiada dyrektor Instytutu Dorota Buchwald.
Na wspólne świętowanie Instytut zaprasza 25 sierpnia już od południa. O 12:00, w plenerze zielonego Jazdowa, rozpoczną się otwarte zajęcia taneczne zapowiadające kolejny cykl warsztatów z ruchu i świadomości ciała dla aktorów, performerów i ludzi teatru (Ruch w Instytucie). Poprowadzą je choreografki zrzeszone w Centrum w Ruchu: Agnieszka Kryst, Iza Szostak i Ramona Nagabczyńska. O tej samej godzinie, nie na trawie, ale w piwnicy Instytutu, rozpocznie się pierwsza tura "laboratoryjnego doświadczenia" dla dzieci i opiekunów / rodzin. Na przykładzie pracy wybitnego pedagoga teatru - Jana Dormana - spróbujemy stworzyć własne, osobiste archiwa. W specjalnie zaaranżowanych warunkach dostępne będą wybrane zbiory archiwalne, pokazujące rozmaite sposoby wytwarzania przez artystę dokumentacji życia i dzieła (po południu prowadzone będą także otwarte konsultacje dla zainteresowanych studiami podyplomowymi na kierunku "Pedagogika Teatru" IKP/UW).
O 14:00 "Stół choreograficzny - the battle. Spotkanie-dyskusja środowiska tanecznego". Dwa słowne "pojedynki" z udziałem 12 panelistów - choreografek i choreografów, reżyserek i reżyserów, badaczek i badaczy teatru i tańca. W tym samym czasie chętne osoby będą mogły wypożyczać zestawy umożliwiające słuchanie w wybranym miejscu eksperymentalnych słuchowisk radiowych wyprodukowanych przez Instytut we współpracy z Teatrem Polskiego Radia. Decyzja, czy posłuchać każdej z sześciu przygotowanych propozycji, czy tylko jednego słuchowiska (a może jednego kilka razy), należeć będzie do słuchającego. (...)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz