Strony

2014/09/15

Arete i Don Kichot wręczone!

Już po raz piąty Polskie Radio wręczyło dziś statuetki Don Kichota i Arete. Nagrody przyznawane są co roku za debiut aktorski i reżyserski w Teatrze Polskiego Radia.
Jak wyjaśnił Janusz Kukuła, Arete to nazwa nagrody wręczanej podczas igrzysk olimpijskich w starożytnej Grecji. Z kolei postać Don Kichota skojarzyła mu się nieco z pracą reżysera. - Reżyser to ktoś taki, kto kocha aktorów, najczęściej bez wzajemności i musi walczyć o efekt, który nazywamy sztuką - powiedział dyrektor Teatru PR.

Andrzej Ferenc został uhonorowany nagrodą Don Kichota za debiut reżyserski słuchowiskiem „Cyjanek o piątej” według sztuki Pavla Kohouta. Kameralny dramat opowiada historię dwóch kobiet skrzywdzonych przez los w czasie II wojny światowej.

Angelika Kurowska została uhonorowana nagrodą Arete za rolę Emilki w „Lekcji polskiego” Anny Bojarskiej. To radiowa wersja dramatu opowiadającego o ostatnich miesiącach życia Tadeusza Kościuszki, który w wieku dojrzałym, po zakończeniu polityczno-wojskowej aktywności, zakochuje się w młodej pannie Zelter.

Dariusz Wnuk otrzymał Arete za udział w słuchowisku poetyckim „Nic nie pytaj, bo nic nie powiem” złożonym z wierszy Juliana Tuwima w adaptacji i reżyserii Krzysztofa Gosztyły. Występuje na deskach Teatru Ateneum.

Nagroda dla debiutującego reżysera czyli „Don Kichot" to rzeźba wykonana w Artesanias Urregui S.L. w Madrycie. „Arete", nagroda dla debiutującego aktora, to maska kobiety wykonana przez rzeźbiarza Luisa Miguela Guia w tej samej pracowni.

Brak komentarzy: