Strony

2014/09/28

Radiowy Teatr Historii

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we współpracy z Radiem Wrocław stworzył pięć słuchowisk, z których każde opowiada o ciekawym i ważnym fragmencie powojennej historii naszego miasta i regionu. Usłyszymy w nich o ludziach, którzy tuż po wojnie przybywali z Kresów na Dolny Śląsk, a także trzymającą w napięciu historię aresztowania i przesłuchania w 1982 r. przywódcy Dolnośląskiej Solidarności Władysława Frasyniuka.

Jedno ze słuchowisk to poruszającą opowieść o Ludwiku Marszałku, ps. „Zbroja”, skazanym na karę śmierci za działalność niepodległościową i zastrzelonym w 1948 r. we wrocławskim więzieniu. Poznamy też atmosferę powojennego życia akademickiego i postać jednego z jej twórców – prof. Ludwika Hirszfelda oraz kulisy kształtowania się idei polsko-niemieckiego pojednania, która uwidoczniła się w liście biskupów polskich do biskupów niemieckich, autorstwa wrocławskiego metropolity kard. Bolesława Kominka.

Słuchowiska będą emitowane co dwa tygodnie – zawsze w niedzielę po 20.00 na antenie Radia Wrocław
Już dziś (28 września), po 20.00, słuchowisko „Arka Noego” – opowieść o trudnych powojennych losach nowych mieszkańców Dolnego Śląska.

Scenariusz: Krzysztof Kopka, reżyseria: Zuzanna Mukoid, muzyka: Marcin Mukoid, realizacja: Joanna Bednarczyk. Producent wykonawczy: Agata Skowrońska-Kartvelishvili (Teatrakcja).
Występują: Marian Czerski, Jakub Giel, Rafał Kwietniewski, Marzena Oberkorn, Valerii Stelmashchuk. Lektor: Marcin Bradke.

Więcej w serwisie Polskiego Radia Wrocław.

Brak komentarzy: