Strony

2014/09/05

Narodowe czytanie Trylogii

W sobotę 6 września Program Drugi Polskiego Radia włącza się w kolejną odsłonę ogólnopolskiego wydarzenia literackiego. W tym roku w ponad 600 miejscach w całym kraju czytać będziemy najpopularniejsze dzieło Henryka Sienkiewicza.
Przez cały dzień na naszej antenie przedstawiać będziemy kilkuminutowe relacje z Ogrodu Saskiego oraz z miast biorących udział w przedsięwzięciu: Lublina, Poznania, Krakowa i - oczywiście - Częstochowy. Wysłuchamy wypowiedzi organizatorów Narodowego Czytania, aktorów czytających Trylogię, a także publiczności (godz. 12.55, 14.30, 15.00, 15.55, 18.55, 22.56).
O godz. 16.00 w transmitowanej z Ogrodu Saskiego audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" Hanna Maria Giza porozmawia o dziele Henryka Sienkiewicza z prof. Ryszardem Koziołkiem, prof. Tadeuszem Bujnickim oraz prof. Jolantą Sztachelską.
Natomiast w wieczornej audycji "Strefa słowa" (godz. 19.00) o wątkach humorystycznych w "Trylogii" opowie krakowski poeta Bronisław Maj. Program Joanny Szwedowskiej ilustrowany będzie nagraniami z archiwum Polskiego Radia. Wysłuchamy fragmentów dzieł Sienkiewicza wybranych ze słuchowisk oraz z cyklu "Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym". Przypomnimy m.in. wybitną kreację Mariusza Dmochowskiego w roli Kmicica czy "Pana Wołodyjowskiego" w interpretacji Janusza Gajosa. Zaprezentujemy także wyjątkowe, jedyne ocalałe nagranie Stefana Jaracza.

Informacja z polskieradio.pl

Brak komentarzy: