Strony

2015/03/26

Antyhona na Prix Marulić

Informacja Polskiego Radia

Słuchowisko "Antyhona" Dany Łukasińskiej w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur, zrealizowane w Teatrze Polskiego Radia i wyemitowane w radiowej Dwójce, zostało zakwalifikowane do finału międzynarodowego konkursu radiowego Prix Marulić na chorwackiej wyspie Hvar.

Słuchowisko według dramatu Dany Łukasińskiej zrealizowane w wersji surround w studiu Teatru Polskiego Radia przez Andrzeja Brzoskę zostało przygotowane dla Programu 2 Polskiego Radia. Jest to kolejny etap projektu artystycznego, który rozpoczął się w 2013 roku od plenerowego widowiska w nadgranicznej miejscowości Krynki. Wiosną 2014 roku sceniczna wersja "Antyhony" z Teatru im. Węgierki była prezentowana z sukcesem na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych.

W słuchowisku wystąpili aktorzy biorący udział w spektaklu białostockim oraz aktorzy warszawscy. Radiowe dzieło Dany Łukasińskiej i Agnieszki Korytkowskiej-Mazur będzie na wyspie Hvar konkurować z 14 słuchowiskami z ośmiu krajów. Do konkursu zgłoszono kilkadziesiąt tytułów - nie tylko z Europy, lecz także np. z Australii i Chin.

Odbywający się po raz dziewiętnasty festiwal Prix Marulić poświęcony jest nowym odczytaniom tekstów klasycznych, obecności wielu tradycji w kulturze współczesnej, a także wybitnym postaciom formującym kształt kultur w różnych zakątkach świata. Jest rozgrywany w kategoriach dokumentu radiowego, słuchowiska i małej formy dramatycznej. XIX Prix Marulić odbywa się w dniach 9-15 maja.

Marko Marulić to największy poeta dalmatyńskiego renesansu. Nazywany jest ojcem literatury chorwackiej.

Brak komentarzy: