Strony

2015/03/30

Słuchowisko Radia Kraków nominowane do "radiowych Oskarów"

Informacja Polskiego Radia Kraków

Spektakl radiowy "Nienawidzę" z udziałem Krzysztofa Globisza i CeZiKa, na podstawie tekstu Marka Koterskiego, został zakwalifikowany do konkursu Prix Italia 2015 w kategorii "słuchowisko" . Spektakl wyprodukowany przez Radio Kraków to jedno z dwóch polskich słuchowisk, które Zespół d.s. Międzynarodowych Konkursów Radiowych zakwalifikował do tegorocznej edycji Prix Italia - międzynarodowego konkursu dla twórców radiowych i telewizyjnych, podczas którego przyznawane są najstarsze i najbardziej prestiżowe międzynarodowe nagrody dla twórców radiowych zwane „radiowymi Oscarami”.

Premiera słuchowiska „Nienawidzę”odbyła się 20 lutego 2014 r. w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków. W radiowym spektaklu fenomenalną kreację stworzył Krzysztof Globisz - wcielając się we wszystkie role monodramu: dziennikarza i dzwoniących do studia słuchaczy. Rytmu i energii całości słuchowiska nadał CeZik, kompozytor, gitarzysta, wokalista, jedna
z najgorętszych osobowości świata Internetu, który nie tylko stworzył oprawę muzyczną do słuchowiska i wykonał ją na żywo, ale również zarapował w duecie z Krzysztofem Globiszem. Obaj artyści stworzyli znakomity duet udowadniając, że tekst Koterskiego, opublikowany po raz pierwszy prawie 25 lat temu, jest nadal bardzo aktualny. Monodram, który był częścią projektu Radia Kraków "Świadkowie 25-lecia", wyreżyserowała Ewa Kutryś.

Pełną wersję filmową spekataklu "Nienawidzę" można obejrzeć na kanale Radia Kraków w serwisie YouTube.


Laureatów 67. konkursu Prix Italia poznamy we wrześniu 2015 r. podczas dorocznego festiwalu, który w tym roku odbędzie się między 19 a 24 września we włoskim mieście Torino. Nagrodę ustanowiono w 1948 roku przez RAI (wtedy Radio Italiana) w Capri. Początkowo Prix Italia przyznawano tylko za działalność radiową. W 1957 r. rozszerzono kategorie konkursu o telewizję, a w 1998 r. ustanowiono specjalną nagrodę za działalność internetową, która w 2000 r. stała się nagrodą regularną.

Brak komentarzy: