Strony

2015/03/22

Danuta Stenka czyta "Noce i dnie"

Informacja Polskiego Radia

Słynna powieść Marii Dąbrowskiej w znakomitej interpretacji Danuty Stenki już od poniedziałku 23 marca na antenie Dwójki.
"Noce i dnie" wydawała Maria Dąbrowska w latach 1931-1934. Dzieje kilku pokoleń szlacheckiej rodziny Niechciców autorka przedstawiła w szerokiej panoramie zmian społecznych i politycznych kilku dziesięcioleci. Połączenie perspektywy historycznej i egzystencjalnej zyskało uznanie publiczności i krytyków. Dzięki powieści w 1939 r. Maria Dąbrowska znalazła się w gronie nominowanych do literackiej Nagrody Nobla.
Z pięciu tomów "Nocy i dni" wybraliśmy przede wszystkim wydarzenia z rodzinnego życia głównych bohaterów powieści - Bogumiła i Barbary Niechciców. Na ich historię patrzymy z kobiecej perspektywy w emocjonalnej opowieści Barbary, często będącej w opozycji do racji Bogumiła.

Dwójkowa lektura obejmuje także ważne dla autorki wydarzenia: od wspomnień dotyczących powstania listopadowego, a także styczniowego, przez rozruchy rewolucyjne w początkach XX wieku, po wybuch pierwszej wojny światowej.
Nagranie powstało przy współpracy Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Na "Książkę do słuchania" zapraszamy od poniedziałku (23.03) w godz. 19.10-19.30. Audycję przygotowała Iwona Malinowska.

Brak komentarzy: