Strony

2015/06/23

XV Festiwal „DWA TEATRY – SOPOT 2015”

W dniach 27-29 czerwca w Sopocie odbędzie się XV Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. W konkursie na najlepsze słuchowiska i spektakle udział weźmie 29 produkcji radiowych oraz 18 telewizyjnych. Festiwal urozmaici jak zwykle wiele ciekawych wydarzeń towarzyszących, a relacje z imprezy pojawiać się będą na antenach Polskiego Radia oraz w programach TVP i na stronie polskieradio.pl/dwateatry.

– Tegoroczny program jubileuszowego XV Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2015” jest niezwykle bogaty i różnorodny. W konkursie zaprezentowanych zostanie aż 29 spektakli radiowych, w tym 17 to ubiegłoroczne produkcje nadesłane na konkurs przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia. Rekordowa jest również liczba spektakli telewizyjnych – 18. W roku swojego jubileuszu Festiwal włącza się również w obchody dwóch innych: 90-lecia Polskiego Radia i 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Ma to swoje odzwierciedlenie w programie Festiwalu – zapowiada Janusz Kukuła, dyrektor artystyczno-programowy festiwalu ze strony Polskiego Radia.

27 czerwca (sobota) o godz. 18.45 w Operze Leśnej nastąpi uroczyste otwarcie Festiwalu, połączone z wręczeniem Mai Komorowskiej i Marianowi Opani Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2015”. Transmisja w TVP Kultura i TVP Gdańsk od godz. 19.00.

Najważniejsza część festiwalu to odbywające się od 27 do 29 czerwca w sopockim Multikinie prezentacje zgłoszonych do konkursu 29 słuchowisk wyprodukowanych przez Polskie Radio i publiczne rozgłośnie regionalne (sala nr 4) oraz 18 spektakli Teatru Telewizji (sale nr 2 i 3).


W związku z obchodami 90-lecia Polskiego Radia, niedziela 28 czerwca upłynie pod znakiem produkcji Teatru Polskiego Radia. W sopockim Teatrze Atelier zaprezentowane zostaną „na żywo” radiowe spektakle: „Drugi pokój” Zbigniewa Herberta (godz. 11.00; reż. Paweł Łysak, występują: Paulina Holtz i Michał Sitarski), „Dzisiaj się tak nie tańczy” Ireneusza Iredyńskiego (godz. 12.30; reż. Waldemar Modestowicz, występują: Angelika Kurowska i Grzegorz Damięcki) i „Słuchowisko” Ireneusza Iredyńskiego (godz. 14.00; reż. Jan Warenycia, występują: Dorota Landowska, Marcin Troński i Katarzyna Tatarak). Spektaklom towarzyszyć będą wykłady o historii i teorii radia artystycznego w Polsce.

Gościem honorowym tegorocznego festiwalu będzie RADIO ANKARA, które pozakonkursowo, w ramach Dnia Tureckiego, zaprezentuje słuchowisko „Śmieć”, ponadto Teatr Polskiego Radia przedstawi swoje produkcje oparte na tekstach tureckich: „Hymny” wg poezji Yunusa Emre i „Modlitwa o pożar” Berkuna Oyi (Klub Atelier, sobota 27 czerwca). Akcenty tureckie znajdą się także w programie imprez towarzyszących: Nocy z Filmem Tureckim (Scena Plenerowa Teatru Atelier; niedziela 28 czerwca) i koncercie grupy Pasha (Muszla koncertowa w Placu Zdrojowym; sobota 27 czerwca).

Nie zabraknie również spotkań ze znakomitymi aktorami: Teresą Budzisz-Krzyżanowską, Mają Komorowską, Katarzyną Dąbrowską, Jerzym Stuhrem, Janem Englertem, Adamem Ferencym (Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie – 28 i 29 czerwca).

Kolejny ważny akcent jubileuszowy festiwalu to 250-lecie teatru publicznego w Polsce. W ramach obchodów zorganizowano dwie imprezy – Teatr Telewizji przedstawi najważniejsze dokonania Teatru Narodowego na telewizyjnej scenie (Dom Zdrojowy WZR, niedziela 28 czerwca), a teatr radiowy zaprezentuje słuchowiska na podstawie dramatów „ojca polskiego teatru”, Wojciecha Bogusławskiego (Klub Atelier, poniedziałek 29 czerwca).

Nowością tegorocznego Festiwalu jest ufundowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji Nagroda im. Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl radiowy wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowiska zgłoszonego przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia. Patronami nagrody są twórcy, którzy swoje życie artystyczne związali z małymi ośrodkami, propagując teatr jako ważną instytucję kultury w świadomości społeczności lokalnych.

Festiwal zwieńczy 29 czerwca o godz. 18.45 gala wręczenia nagród w sopockim Hotelu Sheraton, podczas której wyłonione zostaną najlepsze produkcje radiowe i telewizyjne. Relacje w Programie 1 Polskiego Radia, transmisja telewizyjna w TVP Kultura i TVP Gdańsk (godz. 19.00).

Na wszystkie pokazy i przesłuchania konkursowe oraz imprezy towarzyszące – wstęp wolny.

Szczegółowy program festiwalu na stronie polskieradio.pl/dwateatry, a formularz akredytacyjny można pobrać ze strony gdansk.tvp.pl/19947113/akredytacja.

Materiał Polskiego Radia.

Brak komentarzy: