Strony

2015/06/28

„Nie-Boska komedia. Wszystko powiem Bogu!" laureatem konkursu „Transfer 2015”

Spektakl Narodowego Starego Teatru duetu Monika Strzępka i Paweł Demirski uznany został przez kapitułę konkursu Radia Kraków „Transfer 2015” za najważniejszy małopolski spektakl sezonu 2014/2015. To właśnie to przedstawienie Radio Kraków przeniesie z teatralnej sceny do radiowego studia i zrealizuje w formie słuchowiska. Premiera radiowej wersji spektaklu „Nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu!” w grudniu podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia i na antenie Radia Kraków.

Wskazujemy przedstawienie, które wydaje nam się ważne – tak o najistotniejszym kryterium wyboru spektaklu sezonu podczas obrad kapituły konkursu mówiła Justyna Nowicka, szefowa redakcji kultury Radia Kraków - Chcielibyśmy właśnie w formie słuchowiska radiowego za dwadzieścia, za kilkadziesiąt lat pokazać ten najważniejszy spektakl sezonu i powiedzieć: taki był wtedy teatr, to nas obchodziło, to było ważne.

Kapituła konkursu niemal jednogłośnie wskazała przedstawienie Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego jako najważniejszy spektakl sezonu 2014/2015 w Małopolsce. Jeden głos oddany został na najgłośniejszą małopolską premierę teatralną mijającego sezonu – spektakl "Maciej Korbowa i Bellatrix" w reż. Krystiana Lupy zrealizowany przez Teatr Łaźnia Nowa. Spektakle w I edycji konkursu Radia Kraków "Transfer 2015" oceniali: prof. Małgorzata Sugiera, Anna Róża Burzyńska, Maciej Stroiński, Ewa Ziembla (reżyser radiowy – Radio Kraków) i Justyna Nowicka.

Konkurs „Transfer 2015 – spektakl sezonu w Radiu Kraków” to pierwsza odsłona cyklicznego konkursu Radia Kraków, które wzorem francuskiego radia publicznego raz w roku wyłaniać będzie najważniejszy spektakl teatralny sezonu, który następnie zrealizowany zostanie w formie radiowego słuchowiska.

Pełny zapis dyskusji kapituły konkursu, która toczyła się we wczorajszym programie Radia Kraków "Koło kultury", w linku:

Brak komentarzy: