Strony

2015/06/07

„Transfer 2015” – konkurs na spektakl sezonu w Radiu Kraków

Z teatralnej sceny do radiowego studia. „Transfer 2015" – konkurs na spektakl sezonu w Radiu Kraków.

Radio Kraków ogłasza konkurs na najważniejszy małopolski spektakl sezonu teatralnego. Do 15 czerwca wszystkie małopolskie teatry i sceny teatralne zgłaszać mogą na konkursowy adres transfer@radiokrakow.pl premierowe spektakle sezonu 2014/2015. Nagrodą jest realizacja radiowej wersji wybranego przez jurorów najważniejszego teatralnego przedstawienia mijającego sezonu. Premiera spektaklu w wersji radiowej będzie miała miejsce w grudniu 2015 r. na antenie Radia Kraków oraz w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia.


Konkurs „Transfer 2015 – spektakl sezonu w Radiu Kraków” to pierwsza odsłona cyklicznego konkursu Radia Kraków, które wzorem francuskiego radia publicznego raz w roku wyłaniać będzie najważniejszy spektakl teatralny sezonu, który następnie realizowany będzie w formie radiowego słuchowiska.

To pierwszy taki projekt w polskiej radiofonii. Do tej pory nie było w środowiskach radiowych inicjatywy, która w taki sposób łączyłaby teatr żywy z teatrem radiowym - mówi
o idei konkursu „Transfer 2015 - spektakl sezonu w Radiu Kraków” Marcin Pulit, Prezes i Redaktor Naczelny Radia Kraków. – Teatralne „Transfery Radia Kraków” to kolejny projekt, którym wykraczamy poza tradycyjne ramy spektaklu radiowego. Mieliśmy słuchowiska realizowane na żywo, transmitowane w wersji wideo w Internecie, eksperymentalne kreacje artystyczne jak „Dumanowski” Jana Klaty, paradokumentalne projekty jak „Hejt radio” Mai Kleczewskiej, czy kreskówki dźwiękowe jak „Lord Kantor”, który towarzyszył otwarciu Cricoteki. Poprzez nowatorskie realizacje i nowatorskie pomysły tworzymy w Radiu Kraków nową wizję i nowy standard radiowego teatru: atrakcyjnego, żywego, dyskutującego, poszukującego, wychodzącego z radiowego studia i zaskakującego w formie. Dziś jesteśmy w radiowej awangardzie, ale chcielibyśmy, by ta awangarda stała się normą w radiowym teatrze.

Konkurs „Transfer 2015 – spektakl sezonu w Radiu Kraków” będzie miał charakter cykliczny: pierwsza edycja została oficjalnie ogłoszona 2 czerwca. Do wzięcia udziału
w konkursie zaproszone zostały wszystkie małopolskie sceny teatralne. Każdy teatr, w terminie do 15 czerwca, ma prawo zgłoszenia jednego spektaklu. Swoich kandydatów może zgłosić także Kapituła Konkursu, którą w tej edycji tworzą: prof. Małgorzata Sugiera, Anna Róża Burzyńska, Maciej Stroiński, Bronisław Maj, Ewa Ziembla (reżyser radiowy – Radio Kraków) i Justyna Nowicka (Kierowniczka Redakcji Kultury Radia Kraków). Kryteria, jakimi kierować się będzie Kapituła, nie będą ściśle związane ze specyfiką radiowego medium: najważniejsze w obradach jury, które kwalifikować będzie spektakle do udziału w konkursie, będą: artystyczna wartość spektaklu, ważność i nośność podejmowanych tematów, oryginalne brzmienie (muzyka, efekty akustyczne) oraz dbałość o słowo. Lista 5 nominowanych do nagrody spektakli ogłoszona zostanie 22 czerwca na antenie Radia Kraków i na www.radiokrakow.pl. Laureat – najlepszy spektakl sezonu 2014/2015, którego wybierze Kapituła Konkursu, ogłoszony zostanie 24 czerwca. Nagrodą w konkursie będzie przeniesienie zwycięskiego spektaklu teatralnego do radiowego studia i wyprodukowanie go w formie słuchowiska. Wybrany przez Kapitułę spektakl w radiowej wersji zrealizowany zostanie jesienią 2015 roku. Premierowo zaprezentowany zostanie podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia 2015 i na antenie Radia Kraków.

Szczegóły: www.radiokrakow.pl

Zgłoszenia do konkursu: transfer@radiokrakow.pl

Brak komentarzy: