Strony

2016/03/08

Cyfrowy wymiar książki

W najnowszej odsłonie 24. Poziomu rozmowa na temat prężnie rozwijającego się cyfrowego degmentu książek w postaci audiobooków i e-booków, a także sytuacji na krajowym rynku książek.

Do niedawna wielu ekspertów twierdziło, że nowe technologie nie przysłużą się niczym dobrym dla czytelnictwa w naszym kraju. Uważali, że „elektroniczne książki” będą konkurencją i zniszczą rynek książki tradycyjnej. Paweł Waszczyk podkreślił, że cyfrowe formy są alternatywą dla papierowych wydań i jednocześnie je wspierają.

– Badania w jasny sposób pokazują, że jeżeli ktoś czyta więcej książek w wydaniu elektronicznym, to bardzo często sięga też po tradycyjne książki. W Polsce jest to nowy trend, ale chociażby w Stanach Zjednoczonych jest to zjawisko dość dobrze ugruntowane – dodał.

Dynamicznie rozwijającym się rynkiem w naszym kraju jest segment audiobooków. Michał Szolc ze studia Sound Tropez przyznał, że popularność „książek słuchanych” jest odpowiedzią na zmiany, które zachodzą w sposobie i trybie życia współczesnego czytelnika.

– Mamy coraz mnie czasu na książkę papierową i okazji do jej czytania. Pojawiają się natomiast sytuacje, w których moglibyśmy tę książkę słuchać. Wtedy idealnym rozwiązaniem jest właśnie audiobook. Zgadzam się z tym, że jeśli ktoś lubi słuchać książek, to również bardzo często sięga po ich papierowe wydania – zaznaczył gość Polskiego Radia 24.

Cały artykuł do poczytania oraz audycja do odsłuchania w serwisie Polskiego Radia 24.

Brak komentarzy: