Strony

2016/03/05

Niedziela z dramaturgią radiową i twórcami słuchowisk w Instytucie Teatralnym

Już po raz drugi Instytut Teatralny w Warszawie, Instytut Badań nad Dramatem Współczesnym IBL oraz Teatr Polskiego Radia organizują Maraton słuchowisk "Nasłuchiwanie" oraz spotkanie z twórcami spektakli radiowych, m.in. Małgorzatą Sikorską-Miszczuk, Krzysztofem Czeczotem, Pawłem Łysakiem, Dariuszem Błaszykiem. Spotkanie poprowadzi Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr".


Literatura, dźwięk, głos i nowe technologie, czyli współczesne słuchowiska Teatru Polskiego Radia po raz drugi (pierwsze spotkanie w tej formule miało miejsce 8 grudnia 2014 roku) w akustycznej kapsule Instytutu Teatralnego. Tworzą je dziś najciekawsi dramatopisarze, reżyserzy i realizatorzy, dla których mikser stał się narzędziem penetracji niewidzialnej strony świata. Dźwięk jest w nich bohaterem dramatu, a montaż pozwala zderzać ze sobą różne wymiary rzeczywistości.

Maraton zaczynamy słuchowiskiem Andy Krzysztofa Czeczota, w którym ruch potencjometru decyduje o życiu lub śmierci serialowej postaci. Następnie słuchamy Feinweinblein Weroniki Murek, gdzie brzmienie dawnych stacji radiowych budzi wojenne upiory. Dokładnie w połowie maratonu uruchamiamy na żywo niby-reportaż Darka Błaszyczyka Pasażer Luter, w którym dźwiękowa rekonstrukcja biografii ożywia kultowego perkusistę Tiltu. Następnie wracamy do emisji i obserwujemy, jak w słuchowisku Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk Twój liść nazywa się Europa… radiowa łączność zbliża do siebie ludzi z odległych biegunów (emocjonalnych). Na koniec słuchamy Wampira Wojciecha Tomczyka, w którym zderzone ze sobą głosy podejrzanych i tropiących odsłaniają zagadkę milicyjnej manipulacji z czasów PRL.

W słuchowisku na żywo (Pasażer Luter) występią aktorzy Teatru Polskiego Radia m.in. Łukasz Garlicki i Józef Pawłowski, emisjom towarzyszą plastyczne wizualizacje, pomiędzy słuchowiskami rozmawiamy z pisarzami i reżyserami, w przerwach zapraszamy na kawę.

A oto szczegółowy program II Maratonu słuchowisk:
  • godz. 12.00 Krzysztof Czeczot, Andy (44:00); rozmowa z Krzysztofem Czeczotem
  • godz. 13.15 Paweł Łysak, Feinweinblein Weroniki Murek (48:00); rozmowa z Weroniką Murek i Pawłem Łysakiem
  • przerwa na kawę
  • godz. 15.00 Darek Błaszczyk, Pasażer Luter (45:00); SŁUCHOWISKO NA ŻYWO; rozmowa z Darkiem Błaszczykiem
  • przerwa na kawę
  • godz. 16.30 Artur Tyszkiewicz, Twój liść nazywa się Europa, ale to za mało żeby żyć Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk (59:00); rozmowa z Małgorzatą Sikorską-Miszczuk i Arturem Tyszkiewiczem
  • godz. 18.00 Igor Gorzkowski, Wampir Wojciecha Tomczyka (01:18:00); rozmowa z Wojciechem Tomczykiem i Igorem Gorzkowskim

Wizualizacje: Aleksandra Grudzińska, Bogna Podbielska
Koncepcja, prowadzenie: Jacek Kopciński
Organizatorzy: Instytut Teatralny, Ośrodek Badań Nad Polskim Dramatem Współczesnym IBL, Teatr Polskiego Radia

Zapraszamy w niedzielę 6 marca od godzi. 12.oo. Wstęp wolny.

Brak komentarzy: