Strony

2017/10/28

Premiera w radiowej Dwójce - słuchowisko według "Tajnego Agenta" Josepha Conrada

Informacja Polskiego Radia.

W sobotę 28 października o godz. 19.00 w „Wieczorze ze słuchowiskiem” słuchaczy Programu 2 Polskiego Radia czeka emocjonujące spotkanie z powieścią kryminalną Josepha Conrada.

W roku Josepha Conrada w Polsce i podczas trwania festiwalu jego imienia, radiowa Dwójka przygotowała premierę słuchowiska na podstawie mniej znanej powieści tego autora, jedynego jego kryminału – „Tajnego agenta” w adaptacji i reżyserii Jana Warenyci.

Anglik o francusko brzmiącym nazwisku Verloc – z pozoru porządny obywatel, sklepikarz, jest w istocie tajnym agentem „potężnego mocarstwa”, w którym wiele sugestii każe domyślać się Rosji (w roli agenta wystąpił Leon Charewicz). Tyle można powiedzieć o tytułowym bohaterze powieści, która ukazała się w 1907 roku, kiedy w Europie, również w Anglii, świeże było wspomnienie rosyjskiej gorączki rewolucyjnej 1905 roku.

Joseph Conrad oparł „Tajnego agenta” na autentycznych wydarzeniach z 15 lutego 1894 roku, gdy w parku otaczającym królewskie obserwatorium w Greenwich doszło do eksplozji bomby. Celem był oczywiście sam budynek, a tajemnica dziwnego zajścia – jego cel, pomysłodawcy – nie została do końca wyjaśniona.

Conrad sprytnie wykorzystuje to wydarzenie, aby pokazać absurd, groteskę, ale też grozę anarchistyczno-rewolucyjnych zamachów, które mają przede wszystkim siać zamęt i chaos w społeczeństwie, niszczyć jego strukturę.

Jednocześnie, obok potyczek ideologiczno-politycznych, obserwujemy tu dramat rodzinny, ponieważ Adolf Verloc ma żonę – Winnie (w tej roli Anna Cieślak), znacznie od siebie młodszą i bardzo zaangażowaną w opiekę nad upośledzonym bratem (zagra go Krzysztof Szczepaniak). Możemy więc zobaczyć nie tylko niepokoje i trudności dotykające całe społeczeństwa tamtych czasów, lecz także jednostki i ich wzajemne zależności, być może nie tak odległe od tych nam współczesnych.

Początek „Wieczoru ze słuchowiskiem” – godz. 19.00.

Adaptacja i reżyseria: Jan Warenycia
Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada: Leon Charewicz (Adolf Verloc), Anna Cieślak (Winnie Verloc), Ewa Dałkowska (Matka Winnie), Krzysztof Szczepaniak (Steve), Marcin Troński (Inspektor Heat), Wojciech Wysocki (Komisarz), Henryk Talar (Profesor), Krzysztof Banaszyk (Ossipon), Krzysztof Stelmaszyk (Vladimir), Mariusz Jakus (Michaelis), Janusz Rafał Nowicki (Karl Yundt), Zbigniew Konopka (Posterunkowy), Hanna Stankówna (Anna), Marek Barbasiewicz (Ethelred).

Brak komentarzy: