Strony

2017/09/27

Projekty partycypacyjne w Teatrze Powszechnym

Informacja z serwisu e-teatr:

Druga edycja Festiwalu Miasto Szczęśliwe organizowana przez Teatr Powszechny wpisuje się w plany Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m. st. Warszawy. Swoją nazwą Festiwal nawiązuje do głośnej książki Charlesa Montgomery'ego, w której zajmuje się on tym, jak miasto, jego organizacja i infrastruktura, wpływają na jakość i styl życia mieszkańców.

Festiwal Miasto Szczęśliwe to nowy model dialogu ludzi sztuki i społeczności lokalnej. Inicjatywa wynika z chęci pogłębienia współpracy publicznych instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz rozmaitych grup artystycznych i mieszkańców Pragi. W ramach działalności Teatru powstał szeroki program działań artystyczno-społecznych, który będzie realizowany do października 2017 roku i skupi się na przybliżaniu niepowtarzalnego charakteru dzielnicy, wyzwań stojących przed mieszkańcami oraz historii i wielokulturowości Pragi.

"Praski sklepik z horrorami" - słuchowisko
Autor: Bartosz Zaskórski

Kiedy:
  • 23 września - 6 prezentacji, godz.: 15.00, 15.30, 16.00, 16.30, 17.00, 17.30
  • 24 września - 10 prezentacji, godz.: 14.00, 14.30, 15.00, 15.30, 16.00, 16.30, 17.00, 17.30, 18.00, 18.30

Gdzie: K105K Kwiaciarnia Eksperymentalna ul. Brzeska 9, Warszawa.

Słuchowisko opowiadające o legendzie warszawskiej Pragi, w której splatają się ze sobą: wydarzenia historyczne, zasłyszane historie mieszkańców, plotki, teksty piosenek oraz wątki całkowicie zmyślone i nieprawdopodobne. Legenda przybierze formę opowieści grozy, w której dzika roślinność rosnąca w zaułkach ulic Brzeskiej i Ząbkowskiej odkryje swoją krwiożerczą naturę. Tytuł nawiązuje, nie bez powodu, do pewnego musicalu o wyjątkowo żarłocznej roślinie.

"Praski sklepik z horrorami" będzie nawiązywać do wcześniejszych dokonań Zaskórskiego: słuchowisk "Wsie" oraz "I wtedy okazało się, że umarłem", prezentowanych w CSW Zamek Ujazdowski. Narracji będzie towarzyszyć muzyka Zaskórskiego - składająca się z przetworzonych nagrań terenowych zrealizowanych na Pradze oraz splatających się z historią dziwnych i strasznych dźwięków o trudniej do ustalenia proweniencji.

W słuchowisku będzie można usłyszeć mieszkańców Pragi, natomiast legendę miejską napisaną przez Zaskórskiego przeczyta Marcin Kowalczyk. Wykorzystano także nagrania z Muzeum Warszawskiej Pragi.

Bartosz Zaskórski - (ur. 1987) absolwent ASP w Katowicach. Zajmuje się rysunkiem narracyjnym, projektuje książki, pisze i nagrywa słuchowiska, tworzy obiekty. Doktorant w pracowni Dariusza Vasiny oraz Jakuba Woynarowskiego na ASP w Krakowie. Jako muzyk działa pod nazwą "Mchy i porosty". W 2017 ukazała się jego debiutancka płyta nakładem Recognition Records oraz winylowa EP nakładem Brutażu.

Brak komentarzy: