Strony

2017/09/05

Repertuar Teatru Polskiego Radia na nowy sezon

Pierwszym słuchowiskiem w historii Teatru Polskiego Radia była nadana na żywo Warszawianka Stanisława Wyspiańskiego. Reżyserem tej adaptacji był Mikołaj Alojzy Kaszyn, a premiera miała miejsce 29 listopada 1925 roku. Natomiast o premierach współczesnego Teatru Polskiego Radia mówił w audycji Rozmowa Kulturalna Janusz Kukuła, dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia.

Według Janusza Kukuły radio to teatr wyobraźni. – Mnie to głęboko porusza, że nakładają się na siebie wyobraźnie twórców i słuchaczy. Tajemnicą sukcesu utworu radiowego jest to, by w umyśle słuchacza pojawiło się pytanie „co będzie dalej?”. Jeżeli go nie wzbudzimy w pierwszych trzech minutach, to możemy sobie darować. W Teatrze Polskiego Radia opowiadamy historie – tylko i aż. To wielka umiejętność, by w 45 minut opowiedzieć coś, co będzie skupiać uwagę – mówił gość Polskiego Radia 24.

„Matysiakowie” i W „Jezioranach” to najdłuższe powieści w dziejach polskiej radiofonii. Jak podkreślał Janusz Kukuła, cała ekipa jest dumna, że ludzie jeszcze chcą słuchać tych słuchowisk. – Pojawiają się ciągle nowe postaci. Niestety, odszedł od nas odtwórca roli Stacha Matysiaka Adam Blumenfeld. To był dla nas ktoś bardzo wyjątkowy – wspaniały umysł i wielki artysta. Zastanawiamy się kto może go zastąpić. Pojawią się nowi scenarzyści, ciągle będziemy obecni w życiu Warszawy i Polski – powiedział dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 obsada to klucz do sukcesu. - Teatrzyk Zielone Oko będziemy realizować raz w miesiącu, w ostatnią niedzielę, więc zapraszamy do Studia im. Agnieszki Osieckiej. Realizacja teatrzyku to bardzo trudne zadanie, ale aktorzy to kochają. Wyobraźnia reżysera decyduje jak symbolicznie sprawić, by zaistniał na chwilę osobny świat. Od reżysera zależy wiele, ale nie wszystko, bowiem pojawiają się aktorzy i od nich zależy najwięcej – stwierdził reżyser.

Więcej w całej audycji tutaj i tutaj.

Informacja Polskiego Radia.

Brak komentarzy: