Strony

2017/09/19

Teatr Polskiego Radia wręczył nagrody dla debiutantów

Informacja Polskiego Radia.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, zostało przyznanych sześć statuetek w pięciu kategoriach: Arete za debiuty aktorskie, Don Kichot dla najlepszego debiutującego reżysera, Amadeusz za debiut kompozytorski, Talanton za dramaturgiczny i wreszcie Aojde za debiut muzyczny.

Nagrodę Arete otrzymała Agata Skórska - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. W 2012 roku ukończyła wydział aktorski na PWST we Wrocławiu. W Teatrze Polskiego Radia wystąpiła m.in. w adaptacji "Dam i huzarów" oraz w "Lojziku" - audycji Radia Dzieciom.
Taką samą statuetką dla debiutującego aktora nagrodzony został Otar Saralidze - aktor teatralny i filmowy, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Z Teatrem Polskiego Radia współpracuje od 2016 roku, kiedy to zagrał w słuchowiskach "Diabeł" i "Gdynia" Izabeli Żukowskiej.

Najlepszym reżyserem uznany został Mateusz Pakuła, który odebrał nagrodę Don Kichota. Jest dramatopisarzem, dramaturgiem, scenarzystą, kilkukrotnym finalistą Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Jego autorskie sztuki są realizowane jako spektakle teatralne na terenie całej Polski. W Teatrze Polskiego Radia debiutował jako reżyser sztuki Iwony Korszańskiej "Pawi tren" (styczeń 2017).

Z kolei statuetka Amadeusza za debiut kompozytorski - przyznawana po raz trzeci - trafiła do Piotra Salabera - kompozytora, pianisty i dyrygenta. Specjalizuje się on w muzyce teatralnej i filmowej, współpracuje z telewizją, radiem i wieloma teatrami dramatycznymi w Polsce i na świecie, jest wykładowcą akademickim.

Tylko w ostatnich kilkunastu miesiącach w Teatrze Polskiego Radia odbyły się premiery czterech spektakli i audycji z muzyką Piotra Salabera: "Pułapki" Tadeusza Różewicza w reżyserii Julii Wernio; "Konopnicka - Autobiografia" i "Leśmian - autobiografia" wyreżyserowane przez Janusza Kukułę oraz "Uśmiech szczęścia" Josepha Conrada - także w reżyserii Janusza Kukuły.

Również po raz trzeci w trakcie gali nagród Teatru Polskiego Radia dla młodych twórców przyznany został Talanton za debiut dramatopisarki. W tym roku trafił on do Izabeli Żukowskiej - muzykolog, dziennikarki muzycznej, powieściopisarki, autorki scenariuszy słuchowisk kryminalno-sensacyjnych emitowanych w radiowej Jedynce: "Diabeł", "Gdynia" i "Nad miastem anioły". W dorobku ma ona ponadto realizacje dla Trójki: "Próbę" i "Do widzenia, jutra nie będzie" (w ramach spektakli "Teatrzyku Zielone Oko").

Po raz drugi wręczona została natomiast nagroda Aojde - za debiut muzyczny w Teatrze Polskiego Radia. Otrzymał ją Piotr Dąbrówka - autor muzyki i tekstów piosenek, interpretator poezji śpiewanej i wokalista, wykonawca utworów w ramach Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia.
Laureatów wszystkich nagród poznaliśmy podczas koncertu galowego, który odbył się w poniedziałek, 18 września, w Studiu im. W. Szpilmana w Polskim Radiu.

Gospodarzami wieczoru byli: dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła oraz dyrektor - redaktor naczelny radiowej Jedynki Rafał Porzeziński. Poniedziałkową uroczystość ubarwiły występy nagrodzonych twórców - śpiewających artystów związanych z Teatrem Polskiego Radia. Całość poprowadził Marcin Kusy z Programu 1 Polskiego Radia.
Nagroda za debiut reżyserski Don Kichot to rzeźba wykonana w pracowni Artesanias Urregui S.L. w Madrycie, a statuetka Arete to "Maska kobiety" stworzona przez rzeźbiarza Luisa Miguela Guia. W tej samej hiszpańskiej pracowni powstały nagrody Amadeusza za debiut kompozytorski oraz Talantona dla debiutującego dramatopisarza i Aojde za talent muzyczny.
Wyróżnienia dla debiutujących na antenie radiowej Jedynki aktorów i reżyserów przyznawane są od 2010 roku przez Teatr Polskiego Radia i Jedynkę. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się reżyserzy: Janusz Głowacki (2010), Ingmar Villqist (2011), Agnieszka Lipiec-Wróblewska (2012), Adam Wojtyszko (2013), Andrzej Ferenc (2014), Julia Mark (2015) i Mariusz Malec (2016) oraz aktorzy: Olena Leonenko (2010), Natalia Sikora (2011), Anna Czartoryska (2012), Anna Rokita i Michał Kościuk (2013), Angelika Kurowska i Dariusz Wnuk (2014), Marta Żmuda Trzebiatowska i Karol Dziuba (2015) oraz Joanna Kulig i Krzysztof Szczepanik (2016).

Statuetki Amadeusza za debiut kompozytorski trafiły do tej pory do: Ignacego Zalewskiego (2015) i Marcina Partyki (2016), a dramatopisarskiego Talantona otrzymali Szymon Bogacz (2015) i Sandra Szwarc (2016). Pierwszym laureatem Aojde za debiut muzyczny był Łukasz Jemioła (2016).
Nagrody te funduje Polskie Radio i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Brak komentarzy: