Strony

2017/09/26

Sekcja

Artykuł z serwisu Polskiego Radia.

Kolejne spotkanie z Teatrzykie Zielone Oko na żywo. W ubiegłą niedzielę, 24 września, tuż po godzinie 20.oo zaprezentowane zostało słuchowisko kryminalno-sensacyjne Dany Łukasińskiej pt. "Sekcja". Słuchowisko wyreżyserowała Anna Wieczur-Bluszcz.

Dana Łukasińska - dramatopisarka, autorka słuchowisk, scenarzystka („Włatcy Móch”, sezon V, VI, VII), autorka i współautorka powieści „Piąta pora roku”, „Oro” – książka roku IBBY 2012 w kategorii literatura młodzieżowa). W Teatrze Polskiego Radia zrealizowała kilka słuchowisk, m.in. "Strokne Ann" "Antyhona", „Olga. Eine charmante Frau”, „Hibakusha”, „Bazuka”, „Agata szuka pracy”.

Akcja słuchowiska "Sekcja" dzieje się w dwóch planach czasowych: w roku 1919 i trzydzieści lat później - w 1949 r. w okresie apogeum stalinizmu. Główny bohater, Karol Olgiert (Mariusz Bonaszewski), wybitny profesor medycyny sądowej pewnego dnia zjawia się wraz żoną w Krakowie, do którego przybył ze Lwowa. Z miejsca zostaje zaangażowany przez państwową policją w śledztwo, jakie toczy się w sprawie zabójstwa niejakiej Estery Tozer, młodej żydówki z Krakowa. Wkrótce policjanci trafiają na ciało kolejnej młodej kobiety. Pewnym staje się to, że mają do czynienia ze seryjnym mordercą kobiet, które giną w niewyjaśnionych okolicznościach. Po wojnie, w 1949 roku, prof. Olgiert zostaje aresztowany i osadzony w więzieniu pod zarzutem współpracy z Armią Krajową. W swoich zeznaniach profesor wraca do wydarzeń, które miały miejsce przed trzydziestoma laty... okazuje się, że nie bez przyczyny...

Dana Łukasińska: Sekcja

Reżyseria: Anna Wieczur –Bluszcz
Realizacja akustyczna: Grzegorz Rutkowski, Maciej Kubera
Muzyka: Tomasz Stawiecki

Obsada:
Więzień/Prof. Karol Olgiert – Mariusz Bonaszewski
Komisarz Antoni Janicki – Przemysław Bluszcz
Mężczyzna wielu nazwisk – Waldemar Barwiński
Estera Tozer/ Kobieta – Ewa Jakubowicz
Oficer przesłuchujący – Artur Janusiak
Aldona Olgiert – Agnieszka Warchulska
Rachela Tozer – Joanna Jeżewska
Posterunkowy Samcik – Piotr Bajtlik
Posterunkowy Biełosz – Filip Kosior
Posterunkowy Kostecki – Dariusz Wnuk
Podejrzany – Kamil Pruban

Słuchowisko powstało we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Więcej w serwisie Trójki.

Brak komentarzy: