Strony

2014/11/29

Serial


"Serial" to prawdziwa historia kryminalna. Co tydzień w sieci pojawia się jeden nowy odcinek. Nagrywany jest przez dziennikarzy niedługo przed emisją, więc nawet oni nie wiedzą, jak podcast się skończy. Historia zaczęła się tak: w 1999 roku zaginęła Hae Min Lee. Jej ciało znaleziono po kilku tygodniach w miejskim parku Leakin. Na dożywocie skazano jej byłego chłopaka. Adnan Syed do dziś utrzymuje, że jest niewinny.

Amerykański podcast stworzyła dziennikarka radiowa Sarah Koenig. Przygotowując się do realizacji "Serialu" śledziła tą sprawę kryminalną przez rok. Weryfikowała oficjalną wersję śledztwa: słuchała nagrań przesłuchań, oglądała materiał dowodowy, sprawdzała bilingi telefoniczne. O wszystkim rozmawiała przez telefon z siedzącym w więzieniu Syedem, który na nowe informacje mógł tylko zareagować na żywo.

Sprawa Hae Min Lee nie jest oczywista. Nawet sama Koenig, po wyemitowaniu ośmiu odcinków, ma ciągle wątpliwości czy Syed jest niewinny czy nie. Mówi o tym głośno, zastanawia się czy idzie dobrym tropem. Trochę tak, jakbyśmy byli z nią w newsroomie. Słuchacze podcastu głowią się kto zabił. Ludzie czekają co tydzień, aż w czwartek pojawi się nowy odcinek. Można ich słuchać na stronie serialpodcast.org. Ważne, by zacząć słuchanie od pierwszego odcinka.

2014/11/28

Życie codzienne na szczeblu lokalnym

Teatr Twojej Wyobraźni w w Klubie Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23.
Tym razem zaprasza Tomasz Jachimek na "Życie codzienne na szczeblu lokalnym". Słuchowisko Teatru Polskiego Radia
Autor: Tomasz Jachimek, reżyser: Janusz Kukuła Obsada: Sławomir Orzechowski ,Henryk Talar, Marian Opania , Izabella Bukowska

Znany artysta kabaretowy, Tomasz Jachimek, debiutuje jako autor słuchowiska Historia pełna humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji Po emisji spektaklu spotkanie z twórcami: Tomaszem Jachimkiem, Januszem Kukułą i Henrykiem Talarem (wstęp wolny).

Piątek, 28 listopada o godz. 19.00 w Klubie Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23.

2014/11/22

Słuchowisko i debata w Powszechnym

23 listopada o g. 18 Teatr Powszechny zaprasza na słuchowisko radiowe "Diabelski młyn", oparte na sztuce Artura Pałygi, realizowane z Programem 2 Polskiego Radia. Po słuchowisku, o godz. 19.00, odbędzie się debata prowadzona przez Grzegorz Ślubowskiego.

Od wybuchu konfliktu na Ukrainie polskie media, ale i zwykli obywatele rozważają hipotetyczną możliwość wybuchu otwartego konfliktu zbrojnego między Polską a Rosją. W swojej najnowszej sztuce Artur Pałyga idzie o krok dalej: Wojna przyszła. Rosyjskie wojska przekraczają Bug i dokonują agresji na nasz kraj. Rozwój wydarzeń śledzimy oczami kolejnych postaci - polityków, prawicowych i lewicowych publicystów, zaangażowanych społecznie artystów, zwyczajnych obywateli, Polaków i Rosjan. Jak potoczą się wydarzenia? Czy będziemy mogli liczyć na sąsiadów i sojuszników?

Słuchowisko radiowe "Diabelski młyn", oparte na sztuce Artura Pałygi

Reżyseria: Paweł Łysak
Występują: Paulina Holtz, Olga Sawicka, Marta Ścisłowicz, Andrzej Mastalerz, Jacek Beler, Michał Napiątek
Muzyka na żywo w wykonaniu: Jerzy Mazzoll/Sławek Janicki/Qba Janicki.

Słuchowisko będzie transmitowane na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

2014/11/20

Wielki Splendor - nadchodzi gala

Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia Teatr Polskiego Radia wręczy – w tym roku już po raz 27. – swoje najważniejsze wyróżnienia, czyli nagrody Wielkiego Splendora. Ta wyjątkowa uroczystość corocznie skupia osobistości środowiska aktorskiego, znanych reżyserów, kompozytorów i scenarzystów. Nie inaczej będzie tym razem.

Tegoroczna gala odbędzie się 1 grudnia o godzinie 18.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (ul. Modzelewskiego 59). Na scenie wystąpią laureaci Wielkiego Splendora z lat ubiegłych: Grażyna Barszczewska, Stanisława Celińska, Magdalena Zawadzka, Krzysztof Gosztyła, Marian Opania, Krzysztof Wakuliński oraz utalentowana młoda aktorka Katarzyna Dąbrowska. Artystom akompaniować będą: Urszula Borkowska (fortepian i aranżacje), Marcin Świderski (saksofony), Konrad Kubacki (kontrabas), Piotr Maślanka (perkusja). Galę wręczenia nagród poprowadzą młodzi aktorzy: Anna Cieślak i Grzegorz Kwiecień.

Wielki Splendor to nagroda Teatru Polskiego Radia wręczana od 1988 roku. Aktorskie wyróżnienia przyznawane za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Przyznaje ją zespół artystyczny Teatru Polskiego Radia. Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się m.in. Zbigniew Zapasiewicz, Gustaw Holoubek, Krzysztof Kowalewski, Irena Kwiatkowska, Franciszek Pieczka, Stanisława Celińska, Danuta Stenka, Marian Opania, Krzysztof Kolberger, Henryk Talar oraz Magdalena Zawadzka. W ubiegłym roku statuetki Wielkiego Splendora odebrali Maria Pakulnis i Mariusz Bonaszewski.

Od 2006 r. przyznawana jest również nagroda specjalna – Splendor Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego dla wybitnych postaci kultury. Laureatami tego prestiżowego wyróżnienia są: Wiesław Michnikowski, Mirosława Dubrawska, Ignacy Gogolewski, Stanisław Brudny, Ludmiła Dobrowolska-Łączyńska, Kazimierz Kaczor, Olgierd Łukaszewicz oraz Irena Jun. W 2013 roku nagroda ta powędrowała do Piotra Fronczewskiego.

Ponadto okazjonalnie przyznawany jest również Honorowy Wielki Splendor za całokształt dorobku twórczego w dziedzinie reżyserii, pisarstwa radiowego lub kompozycji muzycznej. To zaszczytne wyróżnienie otrzymali dotychczas: Zbigniew Kopalko, Juliusz Owidzki, Andrzej Mularczyk, Andrzej Zakrzewski, Henryk Bardijewski, Wieńczysław Gliński, Edward Pałłasz, Jerzy Górzański, Kazimierz Orłoś, Adam Marszałek, Piotr Moss, Marian Szałkowski oraz Maria Chludzińska i Jacek Snopkiewicz. W ubiegłym roku uhonorowana została Anna Retmaniak.

Od 2010 roku przyznawany jest także Tele-Splendor im. Włodzimierza Ławniczaka, nagroda ustanowiona dla wyróżnienia twórców swobodnie poruszających się w świecie słuchowisk i w świecie spektakli telewizyjnych. Jej pierwszym laureatem został Andrzej Bart – polski powieściopisarz, scenarzysta i reżyser, a w roku 2011 Janusz Zaorski – reżyser filmowy i radiowy, producent i scenarzysta. W 2012 roku nagrodę otrzymał dramatopisarz i scenarzysta Janusz Głowacki, a w 2013 wyróżniony został Piotr Müldner-Nieckowski – dramaturg, poeta, prozaik, autor słuchowisk, językoznawca i leksykograf.

2014/11/14

Janusz Chabior Gubernatorem w słuchowisku „The Walking Dead”

Studio Sound Tropez zapowiedziało premierę kolejnej części słuchowiska na podstawie komiksu „The Walking Dead” na początek października br. Do obsady adaptacji 5 i 6 tomu kultowego komiksu Roberta Kirkmana dołączył Janusz Chabior, który wcielił się w rolę kontrowersyjnego Gubernatora.

Dwie pierwsze części tej nietypowej dźwiękowej adaptacji miały swoje premiery w 2013 roku. W międzyczasie pierwsza część słuchowiska (tom 1 i 2) została wydana w dwóch wersjach językowych – francuskiej i hiszpańskiej. Aktualnie trwają prace nad wersją niemiecką i szwedzką. Seria cieszy się tak dużą popularnością ze względu na wciągającą fabułę, świetną muzykę, spektakularne efekty specjalne oraz gwiazdorską obsadę. W głównych rolach możemy usłyszeć m.in. Jacka Rozenka, Annę Dereszowską, Sonię Bohosiewicz, Marię Seweryn i Krzysztofa Banaszyka jako narratora.
- Kolejna część naszego słuchowiska to rozrywka dla słuchaczy o mocnych nerwach. Zaadaptowane tomy komiksu Kirkmana, "Najlepsza obrona" i "To bolesne życie" są momentami naprawdę drastyczne, dlatego polecamy ją tylko dla dorosłych – mówi Michał Szolc, producent ze studia Sound Tropez.

"The Walking Dead" to komiksowa seria, stworzona przez Roberta Kirkmana, która ukazuje się od 2003 roku. Jest to historia policjanta, Ricka Grimesa jego rodziny i innych ocalałych po katastrofie, która doprowadziła do opanowania świata przez zombie. Na podstawie komiksu powstał bijący rekordy popularności serial telewizyjny pod tym samym tytułem.
Sound Tropez to kompleks nowoczesnych studiów produkcji i postprodukcji dźwięku, a także wydawca i producent słuchowisk oraz audiobooków. Studio specjalizuje się w tworzeniu słuchowisk na podstawie komiksów, do tej pory wydano dwie części "The Walking Dead", "Conana Barbarzyńcę" oraz "Thorgala".

Słuchowisko "The Walking Dead" tom V i VI | Prapremiera: Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi, 3-5 pażdziernika | Premiera sklepowa: 16 października | Koncepcja i produkcja: Sound Tropez | Adaptacja i dialogi: Michał Wojnarowski | Reżyseria: Ramez Nayyar | Narrator: Krzysztof Banaszyk | Obsada: Jacek Rozenek (Rick), Anna Dereszowska (Lori Grimes), Sonia Bohosiewicz (Michonne), Maria Seweryn (Carol), Janusz Chabior (Gubernator) | W pozostałych rolach: Mariusz Bonaszewski, January Brunov, Sebastian Cybulski, Robert Czebotar, Aleksandra Grzelak, Joanna Kudelska, Sylwia Nowiczewska, Miłogost Reczek, Tomasz Sobczak, Klementyna Umer, Stanisław Elsner Załuski, Wojciech Żołądkowicz

Pierwszy zeszyt słuchowiska. Tom I i II.

2014/11/13

Nasłuchiwanie

I Maraton Słuchowisk w 90. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta. Rozpoczyna się 7 grudnia 2014 roku w Instytucie Teatralnym w Warszawie, a 8 grudnia w Instytucie Badań Literackich PAN odbędzie się konferencja na temat dramaturgii radiowej Herberta, jego rówieśników i następców.


Ośrodek Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym działa w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Ośrodek został powołany 1 grudnia 2011 r., funkcjonuje od 1 stycznia 2012 r.

2014/11/08

Powrót Torgala

Jarosław Boberek, Julia Kamińska, Natalia Rybicka, Mirosław Zbrojewicz i Marieta Żukowska dołączyli do obsady słuchowiska na podstawie komiksu "Thorgal", autorstwa Grzegorza Rosińskiego i Jeana Van Hamme’a. Druga część tej dźwiękowej adaptacji obejmuje opowiadanie "Prawie raj" z pierwszego albumu serii oraz trzeci album p.t. "Trzech starców z krainy Aran". Premiera już w październiku!

W role główne, Thorgala i jego ukochanej Aarici, wcielili się Jacek Rozenek oraz Maria Niklińska. Głosem, który poprowadzi słuchaczy przez górskie ostępy północnych krain jest głos wybitnego barda i poety, Mirosława Czyżykiewicza (wideo). W słuchowisku będzie można usłyszeć także kołysankę dla Aaricii w wykonaniu Marii Rumińskiej z zespołu Shannon i jej córeczki, Dobrosi (video).

- Dla fanów Grzegorza Rosińskiego największym zaskoczeniem będzie z pewnością jego osobisty udział w nagraniach. Nie dość, że po raz kolejny namalował dla nas przepiękną okładkę, to jeszcze dał się namówić na wzięcie udziału w słuchowisku. Bawiliśmy się świetnie – mówi Michał Szolc, producent ze studia Sound Tropez.

"Thorgal" to belgijska seria komiksowa z gatunku fantasy, która ukazuje się po francusku od 1977 roku. Przez ten czas opublikowano cztery serie, a w nich ponad 40 albumów przełożonych na kilkanaście języków. Pierwsza część słuchowiska na podstawie "Thorgala" ukazała się w kwietniu 2013 roku. Adaptacja objęła dwa pierwsze albumy serii - "Zdradzona czarodziejka" i "Wyspa wśród lodów". Fragmentu pierwszej części można posłuchać tu.

Sound Tropez to kompleks nowoczesnych studiów produkcji i postprodukcji dźwięku, a także wydawca i producent słuchowisk oraz audiobooków. Studio specjalizuje się w tworzeniu słuchowisk na podstawie komiksów, do tej pory wydano dwie części "Żywych Trupów", "Conana Barbarzyńcę" oraz "Thorgala". 

Słuchowisko "Thorgal Prawie raj. Trzech starców z krainy Aran" | Koncepcja i produkcja: Sound Tropez | Reżyseria: Marcin Kardach | Scenariusz: Grzegorz Brudnik | Narrator: Mirosław Czyżykiewicz | Obsada: Jacek Rozenek (Thorgal), Maria Niklińska (Aaricia), Natalia Rybicka (Ingrid), Julia Kamińska (Skadia), Sylwia Nowiczewska (Ragnhilda), Grzegorz Rosiński (Hierulf), Jarosław Boberek (Jadawin), Marieta Żukowska (Strażniczka Kluczy), Mirosław Zbrojewicz (Karshan D'Urizen), Miłogost Reczek (Volsung de Nichor), Robert Czebotar (Sigurd) | W pozostałych rolach: Krzysztof Banaszyk, Mariusz Bonaszewski, Sebastian Cybulski, Tomasz Sobczak, Łukasz Talik, Jan Janga Tomaszewski, Stanisław Elsner Załuski, Jacek Zawada, Wojciech Żołądkowicz.

2014/11/04

Błękitna pustynia

Zgromadzona podczas premiery w Filharmonii Szczecińskiej publiczność była pod wielkim wrażeniem realizacji słuchowiska "Błękitna pustynia". Audiobook powstał na podstawie wojennego reportażu, którego autorem jest nasz redakcyjny kolega Rafał Molenda. 

W poniedziałek na antenie Radia Szczecin rozpoczęła się emisja audiobooka "Błękitna pustynia". "To będzie premiera, jakiej jeszcze nie było w Europie", "Tego nie robił jeszcze nikt w Polsce". 


Premiera odbyła się w środę przed kompletem publiczności w sali kameralnej Filharmonii Szczecińskiej. Zagrała 12-osobowa orkiestra. Można było też podziwiać efekty świetlno-dźwiękowe.
Prawdziwe, przerażające i chwytające za serce - w takich słowach opisują słuchowisko "Błękitna pustynia" obecni na premierze szczecinianie.
- Mój mąż jest żołnierzem i był na misjach, dlatego dla mnie to były osobiste przeżycia kobiety, która sama zostaje w domu - przyznała żona jednego z "misjonarzy".
- Robi wrażenie przede wszystkim nowatorska formuła. Pierwszy raz z czymś takim się spotkaliśmy - komentowali widzowie. - Nowatorska formuła. Więckiewicz bardzo dobrze przedstawił to. Zaczęło drapać mnie w gardle i musiałem powstrzymać się od chwili słabości. 
- Ciekawie zrealizowany, pierwszy raz była na takim spektaklu, gdzie była orkiestra i to jest inny sposób przemawiający do nas - mówiła kolejna osoba.
- "Błękitna pustynia" obudziła wspomnienia - przyznali żołnierze obecni podczas premiery reportażu wojennego w szczecińskiej filharmonii. - Przekaz był najbardziej zbliżony do tego, co faktycznie było. 
- Zrobiło to na mnie olbrzymie wrażenie, bo zawsze wydawało mi się, że nie można opisać tego jak tam jest. Wraca to co kiedyś się przeżywało. Aż mi się głos załamuje. Niesamowite wrażenie - dodaje żołnierz będący na premierze.
- Jeżeli w takich twardzielach udało się obudzić emocje, to jestem tym bardziej zadowolony - powiedział Rafał Molenda. 

Bohaterami "Błękitnej pustyni" są żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina oraz 1 Brzeskiego Pułku Saperów. Audiobook wyprodukowało Radio Szczecin. Muzykę skomponował Adam Walicki.
Oprócz Roberta Więckiewicza, w produkcji zagrali także: Olga Bołądź, Jakub Gierszał oraz kilkudziesięciu aktorów szczecińskich scen. W środę na scenie pojawił się Robert Więckiewicz.
Audiobook jest też dostępny w internetowej księgarni audioteka.pl, a od 3 listopada będzie emitowany w odcinkach na antenie Radia Szczecin.

Partnerami audiobooka są: Prezydent Szczecina i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

2014/11/02

Niesłychanie niebywałe

Jak krótko napisał Jan Klata, rekomendując najnowsze wydawnictwo Radia Kraków: „W życiu czegoś takiego nie widziałem. Niesłychanie niebywały komiks.”

Specjalnie na Targi Książki Radio Kraków przygotowało premierę wyjątkowego i bardzo szczególnego wydawnictwa – komiksu "Nietoty" Kuby Woynarowskiego. Premiera wydawać by się mogło mało radiowa. Nic bardziej mylnego, bo „Nietoty” to komiks, który powstał do słuchowiska Radia Kraków. Premierę radiowego spektaklu Jana Klaty i Sebastiana Majewskiego „Nietoty” poprzedziła i wprowadziła bowiem, publikowana w codziennych odsłonach na stronie internetowej Radia Kraków, opowieść wizualna autorstwa Kuby Woynarowskiego.

Samo słuchowisko „Nietoty” zrealizowane w grudniu 2013 r. dla Radia Kraków przez Sebastiana Majewskiego (oryginalny tekst nagrodzony na prestiżowym Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie) i Jana Klatę (reżyseria), osnute zostało wokół głośnej i budzącej do dziś wiele kontrowersji historii Goralenvolk – współpracy podhalańskich górali z Niemcami z czasów II wojny światowej. Jednak, jak podkreślają twórcy słuchowiska, „Nietoty” nie są ani teatrem faktu ani dokumentem. To rodzaj politycznej groteski, w której autentyczne wydarzenia i postaci stają się pretekstem do stworzenia fantastycznej, baśniowej, momentami surrealistycznej opowieści o zdradzie, kolaboracji i możliwości odkupienia narodowych win.
W tę surrealistyczną opowieść doskonale wpisuje się komiks autorstwa Kuby Woynarowskiego, który sięga jednak po inny sposób narracji. Opowieść Woynarowskiego to opowieść
o kolaboracji i zdradzie w wymiarze uniwersalnym. Opowieść złowieszcza, momentami wręcz sensacyjna, w której dekoracyjna góralska parzenica może przemienić się w wielogłową, wężowa chimerę.

2014/11/01

Funky Koval

Sound Tropez, wydawca, a także producent słuchowisk i audiobooków oraz CDP.pl, dystrybutor gier i właściciel platformy dystrybucji cyfrowej, łączą siły, by wspólnie produkować cieszące się coraz większą popularnością audiokomiksy - dźwiękowe adaptacje kultowych komiksów. Pierwszym wspólnym projektem jest audiokomiks "Funky Koval" na podstawie jednego z najlepszych polskich komiksów autorstwa Macieja Parowskiego i Jacka Rodka oraz rysownika Bogusława Polcha.

Dźwiękowa adaptacja komiksu będzie miała prapremierę już w tym tygodniu na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, a pod koniec października trafi do sklepów w całej Polsce. Adaptacja obejmuje pierwszy album serii z lat 80-tych pt. "Bez oddechu". W rolę weterana wojennego, który z pomocą przyjaciół z prywatnej agencji detektywistycznej Universs walczy z międzynarodowymi korporacjami i dwulicowymi kosmitami, wcielił się Eryk Lubos. W pozostałych rolach usłyszymy Annę Dereszowską, Marię Seweryn, Zbigniewa Konopkę i Mariusza Bonaszewskiego.
Fragmentu audiokomiksu można posłuchać tu. Sound Tropez i CDP.pl zapowiadają kolejne wspólne produkcje oparte na kultowych komiksach ze świata gier i nie tylko.

Audiokomiks Funky Koval | Prapremiera: Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi, 3-5 października | Koncepcja i produkcja: Sound Tropez | Adaptacja i dialogi: Michał Szolc | Obsada: Eryk Lubos, Anna Dereszowska, Zbigniew Konopka, Maria Seweryn, Mariusz Bonaszewski | W pozostałych rolach: Robert Czebotar, Miłogost Reczek, Tomasz Sobczak, Klementyna Umer, Wojciech Żołądkowicz

Sound Tropez to kompleks nowoczesnych studiów produkcji i postprodukcji dźwięku, a także wydawca i producent słuchowisk oraz audiobooków. Studio specjalizuje się w tworzeniu słuchowisk na podstawie komiksów, do tej pory wydano dwie części The Walking Dead, Conana Barbarzyńcę oraz Thorgala. www.soundtropez.pl

Informacja Sound Tropez