Strony

2017/02/07

Nagrody i festiwale słuchowiskowe

Jest wiele festiwali, konkursów i wydarzeń dedykowanych słuchowiskom. Ja wybrałem te najpopularniejsze. Przedstawiam w kolejności kalendarza.


Plebiscyt organizowany przez Blog Słuchowiska od 2009 roku. Na początku każdego roku czytelnicy wybierają Wydarzenie Roku. Głosowanie trwa 45 dni i zaczyna się 1 stycznia.


Festiwal organizowany od 2001 roku przez Polskie Radio i Telewizję Polską. Poświęcony teatrowi radiowemu i telewizyjnemu. Odbywa się corocznie w Sopocie w maju lub czerwcu.


Co roku, we wrześniu Polskie Radio 1 oraz Teatr Polskiego Radia przyznają nagrody za najlepszy debiut reżyserski oraz debiut aktorski. Nagroda dla debiutującego reżysera nosi nazwę Don Kichot - jest to rzeźba wykonana w Artesanias Urregui S.L. w Madrycie. Arete, nagroda dla debiutującego aktora, to "Maska Kobiety" wykonana przez rzeźbiarza Luisa Miguela Guia w tej samej pracowni.
Od 2015 roku wręczane są także nagrody za debiut kompozytorski - Amadeusz, oraz za debiut dramaturgiczny - Talanton. W 2016 roku po raz pierwszy wręczono nagrodę Aojde za debiut muzyczny.


Jeden z najstarszych festiwali radiowych, telewizyjnych oraz produkcji internetowych o zasięgu światowym realizowany przez Radio i Telewizję Rai. Festiwal organizowany jest pod patronatem Prezydenta Republiki Włoskiej oraz włoskiego Ministra Dziedzictwa Narodowego i Kultury. Nagroda Prix Italia ustanowiona w roku 1948, od 1949 roku przyznawana produkcjom radiowym, wśród których są również kategorie słuchowiskowe.


Jest to europejski festiwal nadawców nagradzający najlepsze produkcje telewizyjne, radiowe oraz produkcje online. Festiwal odbywa się w Berlinie, w Niemczech.
Nagrody przyznawane są od 1987 roku. Od roku 1997 przyznawane są również nagrody w kategorii słuchowiska.


Najstarsza polska nagroda słuchowiskowa. Splendory przyznawane są przez Teatr Polskiego Radia od 1988 roku za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Obecnie wręczane są: Wielki Splendor, Splendor Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego, Honorowy Wielki Splendor oraz Tele-Splendor im. Włodzimierza Ławniczaka.


Brak komentarzy: