Strony

2019/09/19

Rodzina Średnickich, czyli słuchowisko w odcinkach w radiowej Trójce

Informacja prasowa Polskiego Radia.

Program 3 Polskiego Radia rozpoczyna emisję słuchowiska w odcinkach „Rodzina Średnickich. Mały Świat 21”. W tym familijnym komediodramacie radiowym – napisanym i wyreżyserowanym przez Krzysztofa Jaroszyńskiego – główne role grają: Hanna Śleszyńska, Paweł Wawrzecki i Marian Opania. Pierwszy odcinek już w czwartek 19 września tuż po godz. 13.00.

Historia Polskiego Radia obfituje we znakomite cykliczne słuchowiska rodzinne. Te poważne – takie jak „Matysiakowie” – i te mniej poważne, jak „Poszepszyńscy”. A gdzieś pomiędzy nimi sytuują się Średniccy. – „Rodzina Średnickich. Mały Świat 21” to satyryczna opowieść o realiach życia przeciętnej miejskiej rodziny, z ich codziennymi, prawdziwymi problemami – wyjaśnia Krzysztof Jaroszyński. Twórca kultowego sitcomu „Daleko od noszy”, autor skeczy Kabaretu pod Egidą i tekstów do legendarnego magazynu radiowej Trójki „60 minut na godzinę” zapewnia, że w słuchowisku nie będzie dowcipów poniżej pasa. To opowieść dla tych, którzy od kawałów wolą żarty.

Głównymi bohaterami opowieści są Dorota i Andrzej Średniccy (Hanna Śleszyńska i Paweł Wawrzecki) – ona prowadzi niewielki, ale pełen plotek gabinet kosmetyczny, on zaś – już jako emeryt – ima się rozmaitych zajęć. Ich stałym gościem jest sąsiad Emil (Marian Opania), prawdziwy oryginał. Człowiek, po którym można się spodziewać najbardziej ekscentrycznych pomysłów. Średniccy mają dwoje dzieci: córkę Magdę (Karolina Bacia) i syna Łukasza (Mateusz Weber). Ona wprawdzie jeszcze studiuje, ale ma już męża Radka (Krzysztof Szczepaniak). Radek to największe zmartwienie rodziny – jest on pozbawionym zahamowań karierowiczem. Sukces chce osiągnąć najtańszym kosztem i bez wysiłku. Z kolei Łukasz Średnicki jest przeciętnym chłopakiem, pełnym kompleksów, wykorzystywanym przez przełożonych i kolegów z korporacji.

– Słuchowisko Krzysztofa Jaroszyńskiego to powrót do najlepszych tradycji Trójki. Oto satyra kojarząca się z kultowymi cyklami „Kocham pana panie Sułku” czy „Rodzina Poszepszyńskich”. Od prawie dwudziestu lat nikt nie próbował zmierzyć się z tą formą, bo to wymaga prawdziwej maestrii: komediowych gwiazd, świetnego tekstu i najlepszych realizatorów. To wszystko znajdziemy w „Rodzinie Średnickich” – dodaje Mariusz Cieślik, wicedyrektor Programu 3 Polskiego Radia.

Emisja „Rodziny Średnickich” w radiowej Trójce w każdy czwartek po godz. 13.00. Premiera pierwszego odcinka 19 września.

1 komentarz:

Słuchowiska pisze...

Miała być taka Rodzina Poszepszyńskich, ale trochę nie wyszło