Strony

2018/11/21

"Znajdź historie/ę" - konkurs otwarty na słuchowisko

Informacja prasowa Polskiego Radia.

Podpisanie umowy odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w Warszawie. P. o. prezesa Polskiego Radia Andrzej Rogoyski ma nadzieję, że na konkurs napłynie wiele, ciekawych prac.
- Chcemy, żeby to słowo w Polskim Radiu było jak najwyższej jakości. Bardzo nam też zależy, żeby młode pokolenie było coraz bardziej zaangażowane w tworzenie słuchowisk - podkreślił Andrzej Rogoyski. Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS Janusz Fogler podkreślał, że po konkursie ZAiKS-u i Polskiego Radia "Piosenka na sto", to kolejne ważne wydarzenie na stulecie Stowarzyszenia organizowane z publicznym nadawcą.
- Współpraca z Polskim Radiem jest szalenie istotna, ponieważ tu jest szansa, żeby pojawiało się jak najwięcej utworów słownych. Cieszymy się też, że możemy zachęcać do tego, żeby autorzy wiązali się z publicznym radiem- powiedział Janusz Fogler.
Uczestnicy konkursu mają przygotować scenariusz słuchowiska pod nazwą "Znajdź historie/ę". Organizatorzy czekają na słuchowiska o szeroko rozumianej tematyce współczesnej, odwołujące się jednocześnie do wydarzeń historycznych lub inspirowane faktami albo dokumentami historycznymi. - To jest takie zaproszenie do powiedzenia historii, która poruszy serca słuchaczy - podkreśla dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Dodaje, że liczy się przede wszystkim język opowieści, precyzja, piękna intryga, konflikty, rozwiązania i danie możliwości wspaniałego grania aktorom. Elementem konkursu jest to, że wszystkie nagrodzone prace zostaną zrealizowane przez Teatr Polskiego Radia.

Laureatom przyznane też zostaną nagrody pieniężne: I nagroda w wysokości 10 tys. złotych, II nagroda w wysokości 8 tys. złotych i III nagroda w wysokości 5 tys. złotych. Dodatkowo Stowarzyszenie Autorów ZAiKS przyzna nagrodę specjalną za debiut radiowy w wysokości 5 tysięcy złotych.
Zgłoszenia można nadsyłać do 15 stycznia, a rozstrzygnięcie nastąpi 15 lutego. Pierwszym napisanym specjalnie dla Polskiego Radia i nadanym 17 maja 1928 słuchowiskiem oryginalnym był "Pogrzeb Kiejstuta" Witolda Hulewicza. Pierwszym polskim słuchowiskiem była natomiast nadana na żywo 29 listopada 1925 w Warszawie adaptacja dramatu Stanisława Wyspiańskiego Warszawianka.
ZAiKS powstał 18 marca 1918 roku z inicjatywy twórców, wśród których znaleźli się Julian Tuwim, Jan Brzechwa, Antoni Słonimski. Na czele ówczesnej organizacji stanął Stanisław Ossorya-Brochocki. Stowarzyszenie, które od stu lat zajmuje się ochroną autorskich praw majątkowych oraz działaniem na rzecz rozwoju twórczości w Polsce, powstało jako jedna z pierwszych tego typu organizacji na świecie. Do grona ZAiKS-u należą nie tylko autorzy tekstów piosenek czy kompozytorzy, ale także scenarzyści, dramaturdzy, literaci, fotograficy, plastycy, tłumacze, publicyści, naukowcy, architekci i choreografowie.
Szczegóły konkursu na stronach www.polskieradio.pl/teatr oraz www.zaiks.org.pl.

Brak komentarzy: