Wrzesień 1919. Wrocław. Czterech nagich mężczyzn w marynarskich czapkach. Powykręcane ciała. Wykłute oczy. I list: „Mock, przyznaj się do błędu”. Sprawa czterech marynarzy odbiera sen detektywowi Eberhardowi Mockowi i całemu miastu. Psychopatyczny morderca czai się w ciemnościach Wrocławia. W zaułkach słychać krzyki konających i jęki rozkoszy. Ślad białego proszku ciągnie się przez wszystkie dzielnice. Zmarli wracają do życia… Ścigany przez duchy Mock jest bliski obłędu. Prowadzi śledztwo, w które nagle wkracza piękna rudowłosa fordanserka. Miłość w objęciach śmierci nabiera zupełnie innego smaku…
Tak zaczynają się „Widma w mieście Breslau” – trzecia powieść kryminalna Marka Krajewskiego w stylu retro z bestsellerowego cyklu o Eberhardzie Mocku – policjancie z przedwojennego Wrocławia. Tekst Krajewskiego zaadaptował na potrzeby słuchowiska znakomity reżyser, dokumentalista i scenarzysta Mariusz Malec, a w obsadzie zobaczymy i usłyszymy m.in. Przemysława Bluszcza (Eberhard Mock, asystent kryminalny), Henryka Talara (Heinrich Mühlhaus, szef komisji morderstw), Andrzeja Blumenfelda (Lasarius, medyk sadowy), Stanisława Brudnego (Willibald Mock – szewc, ojciec Eberharda oraz baron von Bockenheim und Bielau), Andrzeja Mastalerza (Kurt Smolorz, podwachmistrz policyjny, zastępca Mocka), Mariusza Bonaszewskiego (Cornelius Rühtgard, przyjaciel Eberharda lekarz i morderca), Aleksandrę Prykowską (Christel Rühtgard, jego córka i członkini bractwa), Beatę Ścibakównę (baronowa Mathilde von Bockenheim und Bielau i narratorka) oraz Wiktorię Gorodeckają (Erika K. – medium pierwsze i kobieta ze Wschodu).
Realizacja akustyczna: Maciej Kubera, opracowanie muzyczne: Jerzy Grzechnik.
„Widma w mieście Breslau” to szósta w tym roku premiera „Teatrzyku Zielone Oko”. W styczniu na antenie Trójki usłyszeliśmy prezentację scenariusza Izabeli Żukowskiej pt. „Próba”, w lutym „Tysiąc róż” Magdy Rem w reżyserii Jana Warenyci, w marcu zaprezentowana została „Testerka wierności” Joanny Opiat-Bojarskiej (reż. Adam Wojtyszko). W kwietniu premierę miała spektakl „Do widzenia, jutra nie będzie” Izabeli Żukowskiej w reżyserii Janusza Kukuły, a miesiąc temu „Zgniły spokój” Marcina Wrońskiego wyreżyserowany przez Waldemara Modestowicza.
Przypomnijmy: pierwsze słuchowisko Teatrzyku Zielone Oko zostało wyemitowane w kwietniu 1967 roku. Wprowadzenie stanu wojennego w 1981 przerwało cykl. Trójka wznowiła nadawanie audycji w kwietniu 1982 roku. Regularną emisję cyklu zakończono po 20 latach od premiery – w listopadzie 1987. W 2017 roku „Teatrzyk Zielone Oko” powrócił na stałe do ramówki Trójki.
Emisja „Widm w mieście Breslau” na antenie Programu 3 w niedzielę 25 czerwca o godz. 21.05.
Informacja Polskiego Radia.